Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 24.08.2019 11:36
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.08.2019 11:36
ABONE OL

? 2019 alınacak? Üniversite boş kontenjanlar belli oldu mu?

YKS'de ikinci tercihler heyecanla bekleniyor. ÖSYM tarafından ilk tercihler tamamlanmış üniversiteye yerleşen öğrenciler kayıtlarını gerçekleştirmişti. Şimdi ise yerleşemeyen öğrencilerden ek tercih alınacak. Peki, ? 2019 alınacak? Üniversite boş kontenjanlar belli oldu mu?

YKS ikinci tercihler ne zaman alınacak?

YKS ikinci tercihler ne zaman? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen üniversite yerleştirmeleri tamamlandı. YKS ile tercih yapan öğrencilerden herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen öğrenciler ek tercih dönemini bekliyor. Konu ile ilgili ÖSYM'den açıklama geldi mi? ÖSYM ek tercih ne zaman? 2019 YKS ikinci tercihler ne zaman alınacak? Üniversite boş kontenjanlar belli oldu mu? İşte ayrıntılar...

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN?

2019 YKS ek tercih kılavuzu henüz yayınlanmadığı için ek tercihlerin ne zaman yapılacağı konusunda resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak, bir önceki sene YKS yerleştirme sonuçları 31 Ağustos'ta açıklanmış ek yerleştirme ise 14-20 Eylül'de alınmıştı. Buna göre, 2019 YKS ek yerleştirme için tercih kılavuzunun önümüzdeki hafta içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Ek yerleştirme kılavuzu yayınlanır yayınlanmaz tercih takvimi de belli olacak.

YKS EK KONTENJANLAR VE TABAN PUANLAR AÇIKLANDI MI?

YKS tercih kılavuzu henüz yayınlanmadığı için üniversitelerin boş kontenjanları ve taban puanları da henüz açıklanmadı. Kılavuz yayınlanır yayınlanmaz haberimizin içeriğinde yer alacak.

Tercih kılavuzunun yayınlanması ile birlikte adaylar, mezun oldukları okul türünü, puanlarını göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını belirleyeceklerdir.

EK YERLEŞTİRME NEDİR?

Üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin kayıt işlemini gerçekleştirmeleri sonucu boş kalan bölümler ÖSYM'ye bildirilir. boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılır. Herhangi bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler ek yerleştirmeden faydalanamıyor. Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyuruluyor.