Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 24.08.2019 21:03
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.08.2019 21:03
ABONE OL

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman yapılacak? KYK burs ve kredi ücreti ne kadar?

KYK yurt başvurularının başlamasıyla birlikte gözler burs ve kredi başvurularının başlayacağı tarihe çevrildi. YKS yerleştirme sonuçlarına göre bir üniversite kurumuna yerleşen öğrenciler KYK burs ve kredi başvuruları hakkında araştırmalarını sürdürüyor. Peki, KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman yapılacak? 2019 yılı KYK burs ve kredi ücreti ne kadar oldu?

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman yapılacak?

KYK tarafından verilen maddi destek bursu ve kredisinin tarihi öğrenciler tarafından araştırılıyor. KYK yurt başvuruları 19 Ağustos Pazartesi günü itibariyle başladı. Gözler KYK burs ve kredi başvuruları için yapılacak açıklamada. Peki, KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman yapılacak? KYK burs ve kredi ücreti ne kadar oldu? İşte güncel burs ücretleri...

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK burs ve kredi başvuruları henüz başlamadı. KYK'dan konu hakkında açıklama geldiğinde haberimizin içinde yer alacak.

KYK yurt ve burs kredi miktarlarını öğrenmek için bir sonraki sayfaya geçiniz...

KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR?

KYK resmi internet sitesi üzerinde yer alan bilgiye göre geçtiğimiz sene aylık yurt ücretleri 168 TL olarak belirlenmişti. Yüksek standartlı ve özel nitelikli yurtların ücreti 180-285 TL ve K.K.T.C içinde bulunan yurtların aylık ücretleri ise 300 TL olarak belirlendi.

Burs ve kredi ücretleri için bir sonraki sayfaya geçiniz...

KYK BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Lisans ve önlisans bölümleri için ödemeler 470 TL'den 500 TL'ye,
Yüksek lisans bölümleri için ödemeler (2018) 940 TL'den 1000 TL'ye,
Doktorabölümleri için ödemeler (2018) 1.410 TL'den 1500 TL'ye yükseldi.

KYK KREDİ VE BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Burs/öğrenim kredisi müracaatları, Kurumun kyk.gsb.gov.tr adresinden kabul edilmektedir. Burs/öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler başvuru indeks sayfasında ve kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.