Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 22.08.2019 08:59
  • Son Güncelleme: 22.08.2019 08:59

kontenjanları kılavuz 'de! 2019 ÖSYM ?

tercih kılavuzu 2019! ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ün Twitter hesabından yaptığı DGS açıklamasının ardından adaylar heyecanlanmış durumda. 2 yıllık üniversite eğitimini 4 yıllık olarak sonlandırmak isteyen adaylar "DGS tercih başvuruları başladı mı?" sorusunun cevabını araştırıyor. İşte Ösym DGS tercih kılavuzu 2019! Nasıl yapılır? (DGS), 2000 yılından bu zamana kadar meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılmakta olan sınavdır.

DGS tercihleri nasıl yapılır? İşte DGS kontenjanları

DGS tercih kılavuzu bugün ÖSYM tarafından yayınlandı. 25 Temmuz tarihinde DGS sonuçlarının açıklamasının ardından puanı yüksek olan adaylar gözlerini tercihlere çeviriyor. Tercih süresinin beklenenden uzun sürmesi sonrasında ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün adaylara açıklama yapmak zorunda kalmıştı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Twitter'den yaptığı açıklamada: ''DGS tercihleri alınmaya başlamıştır'' dedi. Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir. İşte DGS kontenjanları ve ÖSYM kılavuzu osym.gov.tr'de

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.