Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 19.08.2019 15:58
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.08.2019 22:32
ABONE OL

ne zaman yapılacak? 2019 tarafından yayımlandı mı?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince () gerçekleştirilen 2019 Dikey Geçiş Sınavı'nın () tercih dönemi için heyecanlı bekleyiş başladı. Sınava katılan adaylar heyecanla hakkında ÖSYM'den gelecek açıklamayı yakından takip ediyor. ÖSYM Başkanı Halis Aygün konuyla ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Peki, DGS tercihleri ne zaman yapılacak? 2019 ÖSYM tarafından yayımlandı mı? İşte konu hakkında bilgiler...

DGS tercihleri ne zaman yapılacak?

DGS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı mı? On binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşirilen DGS sonuçları ÖSYM tarafından bir süre önce açıklanmıştı. DGS tercih dönemini heyecanla bekleyen adaylar konu hakkında ÖSYM tarafından yapılacak açıklamalara kilitlendi. Peki, DGS tercihleri ne zaman yapılacak? İşte DGS tercihleri hakkında detaylar...

TERCİH DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, açıklamasında, "Değerli DGS adaylarımız, tercih sürecinizle ilgili çalışmalarımız tamamlanmak üzere, bu hafta içerisinde kılavuzu yayımlayacağız ve süreci başlatacağız. Sizlere ve ailelerinize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerine yer verdi.

TERCİHLER NEREDEN YAPILACAK?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır.

DGS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI MI?

2019 DGS tercih kılavuzu henüz yayınlanmadı.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere Merkezimizde kesinlikle işlem yapılmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz. Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.