Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 16.08.2019 20:16
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.08.2019 23:29
ABONE OL

açıklanacak? sonuçları nereden öğrenilir? İşte KPSS sonuç tarihi

On binlerce adayın katıldığı KPSS'nin sonuçları için heyecanlı bekleyiş başladı. Sınava katılan adaylar arama motorlarında heyecanla açıklanacak sorusuyla ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Genel Yetenek-Genel Kültür, Alan Bilgisi, Eğitim Bilimleri, ÖABT olmak üzere dört aşamada tamamlanan KPSS sonuçlarının açıklanacağı tarih merak konusu. Peki, ? sonuçları nereden öğrenilir? İşte merak edilenler...

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2019 KPSS sonuçları nereden öğrenilir?

KPSS'nin dört aşaması olan Genel Yetenek-Genel Kültür 14 Temmuz'da, Eğitim Bilimleri 20-21 Temmuz'da Alan Bilgisi, ÖABT ise 28 Temmuz'da gerçekleştirildi. Sınavların gerçekleştirilmesiyle birlikte gözler ÖSYM'den yapılacak olan açıklamaya çevrildi. Sınava katılan adaylar ise heyecanla KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt arıyor. Peki, KPSS sonuçları nereden öğrenilir? İşte cevabı...

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM kılavuzunda yer alan bilgiye göre KPSS sonuçları 29 Ağustos 2019 tarihinde adayların erişimine açılacak.

KPSS SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların, daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmez. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir "Sonuç Belgesi Kontrol Kodu" basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILACAK?

Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacak.

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyindeki kadrolara yerleştirme yapılırken ÖSYM'ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecek.

Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacak. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların kamu kurum ve kuruluşlarınca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyecek.

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirilecekler. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecek. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacak.