Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 23.07.2019 12:07
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.07.2019 12:07
ABONE OL

? MEB 2019 LGS lise 1. ve 2. yerleştirmeye esas nakil başvuru tarihi açıklandı

LGS yerleştirme sonuçları açıklandı. Herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenciler 1. ve 2. nakil döneminde tercih bildiriminde bulunacaklar. MEB liselerin boş kontenjanlarını yayınladı. Peki, ? Lise yerleştirmeye esas 1. ve 2. nakil ne zaman yapılacak? İşte konu ile ilgili detaylar...

LGS ikinci tercihler ne zaman?

LGS ikinci tercihler ne zaman? Lise yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından liselere yerleşemeyen öğrenciler ikinci tercih döneminde tercihlerini yapacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1. ve 2. nakil dönemi takvimi açıklandı. Tercih sonuçlarını öğrenen öğrenciler konu ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Peki, LGS ikinci tercihler ne zaman? Lise yerleştirmeye esas 1. ve 2. nakil ne zaman yapılacak? İşte LGS ikinci ve üçüncü tercih dönemi...

LGS İKİNCİ TERCİHLER NE ZAMAN? YERLEŞTİRMEYE ESAS NAKİL DÖNEMİ

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda iki dönem halinde alınacak.

Yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları 29 Temmuz - 02 Ağustos 2019 tarihlerinde alınacak. 1. nakil sonuçları 5 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacak.

Yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları 5-8 Ağustos 2019 tarihlerinde alınacak. 2. nakil sonuçları 10 Ağustos'ta açıklanacak.

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli "Engelli Sağlık Kurulu Raporu" ve ortaöğretim kademesine yönelik "Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu" doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.