Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 19.06.2019 13:02
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.06.2019 13:02
ABONE OL

ile sınav yerleri belli oldu mu? ÖSYM 2019 ?

DGS sınavına sayılı günler kala, öğrenciler sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınav giriş belgesini araştırmaya başladı. ÖSYM tarafından uygulanan DGS'ye başvuru yapan öğrenciler, internet üzerinden araştırmalarını hızlandırdı. Peki, ile sınav yerleri belli oldu mu? ÖSYM 2019 ? nasıl görüntülenir?

DGS sınav giriş yerleri belli oldu mu?

DGS sınav giriş belgesi, son günlerde en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. DGS sınavına katılacak olan binlerce öğrenci sınava hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da sınava girecekleri yerleri merak etmeye başladı. Sınava sayılı günler kala, ÖSYM'den müjdeli haber bekleniyor. Peki, DGS sınav giriş belgesi ile sınav yerleri belli oldu mu? ÖSYM 2019 DGS ne zaman? DGS çıkmış sorular nasıl görüntülenir? İşte konu ile ilgili detaylar...

DGS SINAV GİRİŞ YERLERİ AÇIKLANDI MI?

DGS sınav giriş yerleri henüz belli olmadı. ÖSYM tarafından erişime açılacak olan DGS sınav giriş belgesinin bu hafta içerisinde erişime açılması bekleniyor. Konu ile ilgili resmi açıklama geldiğinde haberimizin içeriğinde yer alacak.

DGS sınav giriş yerleri, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden erişime açılacak.

2019 DGS NE ZAMAN?

ÖSYM'nin 2019 sınav takviminde yer alan bilgiye göre, DGS sınavı 30 Haziran'da gerçekleştirilecek.

DGS'de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacak. Sınav, saat 10.15'te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika olacak. Sınavda uygulanacak test, çoktan seçmeli sorulardan oluşacak.

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

30 Haziran tarihinde ÖSYM tarafından yapılacak olan DGS'nin sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu. 30 Haziran 2019 tarihinde yapılacak sınavın sonuçları 25 Temmuz tarihinde açıklanacak.

DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A'da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.