Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 20.05.2019 17:43
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.05.2019 17:43
ABONE OL

YKS giriş yerleri ne zaman açıklanacak? 2019 YKS TYT ?

YKS sınavı için geri sayım başladı. Üniversite hayali ile sınava başvuru yapan binlerce öğrenci sınava hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da sınava nerede gireceklerini merak ediyor. Peki, 2019 YKS giriş yerleri ne zaman açıklanacak? YKS TYT yapılacak? İşte 2019 YKS sınavı ile ilgili merak edilenler...

YKS giriş yerleri ne zaman açıklanacak?

YKS sınav yerleri, sınava sayılı gün kala araştırılmaya başlandı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için son viraja girildi. Üniversite sınavları için hazırlıklarına devam eden öğrenciler sınava girecekleri yerleri merak ediyor. Öğrenciler, YKS adıyla gerçekleştirilen üniversiteye giriş sınavından aldıkları puan ile geleceklerini belirleyecek. Peki, 2019 YKS sınavı ne zaman? YKS giriş yerleri ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

2019 YKS NE ZAMAN?

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): 15 Haziran 2019

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (YDT): 16 Haziran 2019

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): 16 Haziran 2019

YKS GİRİŞ YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS sınav giriş yerleri henüz açıklanmadı. Bir önceki sınavlara baktımızda sınav giriş yerleri, sınav tarihinden 1-2 hafta öncesinde açıklanıyor. Buna göre, 2019 YKS sınav yerlerinin 3-7 Haziran'da açıklanması bekleniyor.

SINAVDA HANGİ TESTLER YER ALACAK?

TYT'de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. AYT'de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT'de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.

Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

YKS'DE BARAJ PUANI VAR MI?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT' de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.

SINAVA NASIL HAZIRLANMALI?

– Yeni konular öğrenmekten ziyade öğrenilen konuların pekiştirilmesi gerekir. Farklı soru türlerine hazır olabilmek için farklı kaynaklardan sorular çözülerek bakış açısının da farklılaştırılması yararlı olacaktır.

– Sınav öncesinde her gün bir deneme sınavı çözmek, zamanı kullanma becerisini geliştirir ve hangi konuların tekrar edilebileceğini gösterir.

– Uyku saatlerinin bir düzene sokulması gerekir. Yeterli düzeyde uyumamak hem öğrenme kalitesini düşürür hem de hayat kalitesini düşürür. İyi öğrenmenin sağlanabilmesi için, iyi uyku gereklidir.

– Bilgisayar ve cep telefonunun yanlış kullanımı, zararlı bir hale dönüşebilir. Bu nedenler sınav öncesinde, cep telefonu ve bilgisayarın bir süreliğine bırakılarak önceliklerin tespit edilmesi gerekir.