Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 04.04.2019 16:21
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.04.2019 16:21
ABONE OL

yap: 2019 LGS başvurusu öğrenci girişi ile nasıl yapılır?

öğrenci girişi sayfası, son günlerde sıklıkla ziyaret ediliyor. LGS başvurularının başlamasının ardından binlerce öğrenci ve velileri e-Okul sayfasına giriş yapıyor. Peki, e-Okul giriş ile LGS başvuru işlemleri ne zaman bitiyor? İşte e-Okul giriş sayfası...

e-Okul girişi nasıl yapılır?

giriş nasıl yapılır? Liselere Geçiş Sistemi (LGS) için başvuru süreci başladı. Binlerce öğrenci LGS başvurularını e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirebiliyor. Yayınlanan LGS kılavuzu ile birlikte başvuru detayları belli oldu. Peki, 2019 e-Okul öğrenci girişi ile LGS başvuru işlemleri nasıl gerçekleştiriliyor? LGS başvuruları ne zaman bitiyor? İşte 2019 e-Okul giriş ile LGS başvuru işlemleri...

E OKUL İLE LGS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

MEB tarafından yayınlanan takvime göre, öğrenciler 2019 LGS başvurularını 3-14 Nisan 2019 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaklar.

E-OKUL ÖĞRENCİ GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Resm, ve Özel Ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulları Öğrencilerinin Başvuru Şartları

2018–2019 Öğretim yılında örgün ortaokulların 8'inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

Açık Öğretim Ortaokulu ve Geçici Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Başvuru Şartları

Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8'inci sınıfında öğrenimine devam ediyor olmak.

Yurt dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Okullarda Öğrenim Gören Öğrencilerin Başvuru Şartları

2018–2019Öğretim yılında yurt dışında Bakanlığımıza bağlı okulların 8'inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

Yurt dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Olmayan Okullarda Öğrenim Gören Öğrencilerin Başvuru Şartları

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsoloslukları aracılığıyla, 5/3/2004 tarihli ve 25393 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği" esas alınarak öğrenim belgesi kontrol edilen öğrencilerden, Türkiye'deki 8'inci sınıf seviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmak.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

MEB tarafından yayınlanan kılavuza göre, 2019 LGS sınav giriş belgeleri 22 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanacak. Öğrencilerin fotoğraflı sınav giriş belgesi, 22 Mayıs 2019'dan itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.

Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacak. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecek.

SINAV NE ZAMAN, NASIL OLACAK?

LGS sınavı 2019 yılında 1 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav iki oturum halinde düzenlenecek.

Birinci oturum Türkiye saati ile 09.30´da ve ikinci oturum 11.30´da başlayacak. Birinci oturumda, 8´inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecek.

60 dakika olan sayısal alan sınav oturum süresi 20 dakika uzatılarak 80 dakikaya çıkarıldı. Buna göre sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkezi sınav sonuçları, 24 Haziran 2019´da www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.