Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 27.12.2018 11:57
  • Son Güncelleme: 27.12.2018 12:10

2019 ? Sınav tarihi açıklandı mı?

2019 DİL sınav tarihi merak ediliyor. Yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentilk sınavına başvurmak isteyn adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar için gerçekleştirilen YÖKDİL için adaylar hazırlık içinde. Peki, 2019 yapılacak? Sınav tarihi açıklandı mı?

YÖKDİL ne aman?

DİL sınavı ne zaman, sorusu binlerce vatandaş tarafından araştırılmaya devam ediyor. Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen YÖKDİL sınavı adayların kendi alanlarındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil becerilerini belirlemeye yönelik yapılmaktadır. Peki, 2019 ? YÖKDİL sınav tarihi belli oldu mu? İşte konu ile ilgili detaylı bilgiler...

2019 YÖKDİL NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurulu tarafından önümüzdeki sene altıncısı gerçekleştirilecek olan YÖKDİL'in hangi tarihte yapılacağı konusunda bir açıklama bulunmuyor. 2018 yılı başlarında 4. YÖKDİL sınavı için başvurualr 7-16 Şubat'ta alınmıştı ve sınav da 17 Mart'ta yapılmıştı. Buna göre, 2019 yılı YÖKDİL tarihlerininde aynı zaman diliminde gerçekleştirilmesi tahminler arasında. Konu ile ilgili resmi bir açıklama geldiğinde haberimizin içeriğinde yer alacak.

YÖKDİL SINAVI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Sınav, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri alanlarında İngilizce; Sosyal Bilimler alanında ise Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılacaktır.

Sınava; yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

Sınavın uygulanmasında ve sonuçların değerlendirilmesinde aday tarafından verilen bilgiler esas alınacağından, adayın başvuru esnasında verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık sebebiyle doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacaktır. Adaylar, beyan ettikleri bütün bilgilerinden sorumludur. Bir adayın beyanının gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde bu aday, aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını kaybedecektir. Eksik veya yanlış bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar düzeltilmez. Adayın, verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlıktan doğacak sonuçlarla ilgili itirazları dikkate alınmaz.

Sınav evrakı (soru kitapçıkları, cevap kâğıtları ve sınav tutanakları) sınav tarihinden 2 (iki) yıl sonra imha edilir. Her türlü sınav evrakının aslı veya sureti, yargı organlarının aksi kararları olmadıkça, aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez ve verilmez.  Sınavla ilgili olarak alınan yeni kararlar ve gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgiler yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden kamuoyuna duyurulacaktır. Bu nedenle, ilgililerin söz konusu adresi sık sık kontrol etmeleri yararlarına olacaktır. Bu adresteki duyurular, adaylara tebliğ hükmündedir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.