Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 08.12.2018 18:25
  • Son Güncelleme: 08.12.2018 18:25

sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 ALES/3 sınavı sonuç tarihini duyurdu

sonuçları için 'den açıklama geldi. Geçtiğimiz gün sınav soru ve cevaplarını görüntüleyen adaylar, sonuçların açıklanacağı tarihi iple çekiyor. Yüksek lisans yapma hedefiyle atılan ilk adımdan başarıyla geçmek isteyen adaylar, ÖSYM'den gelecek müjdeli haberi bekliyor. Peki, 2018 ne zaman açıklanacak?

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

sonuçları ne zaman açıklanacak? Yüzlerce vatandaş bu soruya yanıt arıyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi () tarafından 18 Kasım'da gerçekleştirilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları için bekleyiş sürüyor. Peki, ALES/3 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'nin verdiği tarih...

ALES/3 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin yayımladığı sınav takvimine göre, 2018 ALES/3 sonuçları 20 Aralık 2018 tarihinde açıklanacak.

Adaylar sınav sonuçlarına https://sonuc.osym.gov.tr adresine T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra erişim sağlayabilecek.

ALES/3 SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın sınav kitapçığının cevap alanları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgi sayar ortamında değerlendirilecek. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,5 0,5

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değe rlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.
Sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır.
Ağırlıklı puanlar hesaplandık tan sonra bu puanlar , aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.