Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 12.10.2018 13:36
  • Son Güncelleme: 12.10.2018 13:36

ek tercih nasıl yapılır? boş kontenjanlar!

ek tercih işlemleri başladı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen DGS tercih sonuçlarına göre yerleşemeyen adaylar için ek tercih süreci başladı. 11 Ekim'de başlayan ek tercih işlemeri ne zaman sona eriyor. ÖSYM'nin yayımladığı kılavuzu bilgisine göre, boş kontenjanlar da belli oldu. Peki, ? İşte işlemleri ve boş kontenjanlar...

DGS ek tercih nasıl yapılır?

ek tercih süreci devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih işlemleri gerçekleştirilmiş sonuçlara göre örgün öğretimden bin 756, ikinci öğretimden 15, uzakten eğitimden 157, açıköğretimden 33 bin 818 olmak üzere toplam 35 bin 746 kontenjan boş kalmıştı. Sonuçlara göre yerleşemeyen adaylar için ek tercih işlemleri başladı. Peki, nasıl yapılır? ne zaman? İşte 2018 DGS ek tercih işlemleri ve boş kalan kontenjanlar...

DGS EK TERCİH NASIL YAPILIR?

DGS ek tercih işlemleri başladı. ÖSYM tarafından 11 Ekim'de başlayan ek tercih süreci 16 Ekim'de sona erecek. Adaylar tercihlerini, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak gerekli adımları takip ettikten sonra gerçekleştirecek.

DGS EK TERCİH İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DGS EK TERCİH BOŞ KONTENJANLAR LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

DGS EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek yerleştirme için tercih ücreti 15,00 TL'dir. Ek yerleştirme için tercih yapmak isteyen adaylar , tercih ücretini , ÖSYM'nin internet sayfasında e - İŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile 11-17 Ekim 2018 tarihleri arasında yatıracaklardır. Ücret yatırma işlemi 11 - 17 Ekim 2018 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir. Banka/ATM'lerden tercih ücreti yatırılmamalıdır. Adaylar, tercihlerini yaptıktan sonra tercih ücretini yatırarak tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Süresi içinde ek yerleştirme tercih ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihler geçersiz sayılacak ve ek yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir.

2018 - DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-DGS'ye girmiş ve 201 8-DGS merkezi yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Tablo - 1'de yer alan yükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo - 2 ' y e uygun tüm adaylar tercih ede bilecektir.

b) Kontenjanlara yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacaktır.

c) Ek yerleştirmede adaylar en fazla 30 tercih yapabileceklerdir.

2018 - DGS Ek Yerleştirmede, 20 8 - DGS Kılavuzu , 2018 - DGS Tercih Bilgileri ve Ek Yerleştirme İle İlgili Açıklamalar metninde yer alan ilke ve kurallar ile yükseköğretim programlarının koşul ve açıklamaları geçerli olacaktır . Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.