Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 12.09.2018 16:28

2018 ilahiyat lisans tamamlama sonuçları açıklandı! E-devlet'ten sorgula

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) sağlık ve ilahiyat alanlarıyla ilgili lisans tamamlamna sonuçları açıklandı. Lisans tamamlama hakkı bu yıl ilahiyat bölümüne ilk kez verildi. Adaylar merakla lisans tamamlama sonuçlarını bekliyorlardı. 2018 Lisans tamamlana sonuçları e-devlet üzerinden sorgulanabiliyor. İşte lisans tamamlama hakkında tüm detaylar.

İlahiyata bu yıl ilk kez verildi! Sonuçlar açıklandı

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) Sağlık ve İlahiyat Alanlarında Lisans Tamamlama Programı yerleştirme sonuçları açıklandı. Her iki programda da yerleştirme işlemleri, adayların ön lisans not ortalamaları ve tercihleri doğrultusunda Yükseköğretim Kurulunca gerçekleştirildi.

İlahiyat Lisans Tamamlama yerleştirme işlemleri tamamlandı. Sonuçlara E-devlet üzerinden ulaşılabiliyor. Kayıt işlemleri 13 Eylül 2018 tarihinde başlayarak 20 Eylül 2018 günü mesai bitimine kadar ilgili üniversitelerce alınacak olup kayıt aşamasında gerekli olan belgeler ilgili üniversitelerden öğrenilmelidir. 2018 Sağlık lisans taban ve tavan puanlara ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz. http://www.yok.gov.tr/documents/10279/39473087/2018_ilahiyat_taban_tavan.pdf

BU YIL İLK KEZ HAK KAZANDILAR

İlahiyat ön lisans programlarından mezun olan adaylara bu yıl ilk defa 'İlahiyat Lisans Tamamlama' hakkı verildi.

Programa, Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları da dahil olmak üzere 18 Mayıs 2018 tarihinden önce ilahiyat ön lisans programından mezun olan kişiler başvuruda bulunurken, 'İlahiyat Lisans Tamamlama Programı' için 9 bin 574 olarak belirlenen toplam kontenjanın tamamına yerleştirme yapıldı.

BAŞVURU VE TERCİH İŞLEMLERİNE DAİR RESMİ AÇIKLAMA

2015 yılından itibaren yapılan Sağlık Alanında Lisans Tamamlama başvuru, tercih ve yerleştirme işlemleri ise bu sene de devam ediyor.

Yükseköğretim Kurulunca belirlenen sağlık ön lisans programlarından 19 Kasım 2014 tarihinden önce mezun olan adaylar 2018 Sağlık Lisans Tamamlama Programına başvurabilecek.Her iki programda da yerleştirme işlemleri, adayların ön lisans not ortalamaları ve tercihleri doğrultusunda Yükseköğretim Kurulunca gerçekleştirilecek. Başvuru ve tercih işlemleri 9 Ağustos 2018 (Saat:14:00) – 17 Ağustos 2018 (Saat:17:00)tarihleri arasında Yükseköğretim Kurulunun resmi internet sitesi üzerinden e-Devlet aracılığı ile yapılacak.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun Geçici 69. maddesinde "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerinde ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır.

Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir." hükmü bulunmaktadır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.