Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 06.09.2014 Gazete
ABONE OL

Masraf zili çaldı

Okullar açılıyor. Öğrenciler için kırtasiyeden kıyafete birçok harcama yapılacak. TAKVİM piyasayı araştırıp en ucuz fiyatları topladı. İlkokul masrafı 500 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar çıkıyor. Lisede ise fiyatlar 3 bin liradan açılıyor...

Masraf zili çaldı
Her Eylül ayı geldiğinde veliler için de masraf dönemi başlamış oluyor, okulların açılacak olması çocuklar için yapılacak harcama kalemlerini artırıyor. İlkokula yeni başlayacak bir çocuk için masraflar en az 500-600 liradan başlarken, bu rakam alınacak malzemenin yeri ve markasına göre 2-3 bin liraya kadar da çıkıyor. Lise ve ortaokul öğrencileri için masraflar daha da katlanıyor. Biz TAKVİM olarak piyasayı dolaşarak sizin için fiyatları derledik. Özellikle Eminönü, Tahtakale gibi işporta ürünlerin de olduğu bölgelerde fiyatlar düşük olurken, kırtasiyelerde rakamlar biraz daha yükseliyor. Bu arada okul stantları açan marketler de ortalama fiyatlarla velilere hizmet sunuyorlar.

KIYAFET PAHALI
Okul masraflarında en önemli kalemi kıyafetler alıyor. Özel okullar kendi kıyafetlerini belirlerken, fiyatları da piyasanın çok üstünde açıklıyorlar. Yani normalde 20-30 liraya alabileceğiniz bir gömlek özel okulda 80-90 liraya kadar çıkabiliyor. Devlet okulları da artık serbest alışverişe izin vermiyor. Hemen her devlet okulunun anlaştığı firmalar bulunuyor. Veliler bu firmalara yönlendirilerek tercih hakkı elinden alınıyor. Çanta ve kırtasiye ise ikinci büyük kalemi oluşturuyor. Özellikle okul çantaları eğer lisanslı ürünlerden ise fiyatları katlanıyor. Bu arada lisanslı gibi görünen sahte ürünlere de dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar ürün alırken, TSE belgesine bakılmasını öneriyor.

PAZARLIK İMKANI
TAKVİM olarak piyasadaki en uygun fiyatları derledik. Marketler, Eminönü Tahtakale ile kırtasiyelerdeki fiyatların ortalamalarını aldık. Veliler Eminönü gibi bölgeleri pazarlık yapabildikleri için tercih ettiklerini söyledi.

Gamze BAL