Bugünkü
Takvim

liye mühendislik imkanı

, 28 Şubat sürecinde katsayı problemine değindi.

  • Eğitim
  • 13.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 13.03.2013 14:29
ABONE OL
Teknik liseliye mühendislik imkanı
, ilki Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında gerçekleştirilen ''Başkanla Yüz Yüze'' toplantılarının ikincisinde, bilgi paylaşım formunun Teknik Eğitim Fakültesi mezunu 14 üyesiyle ''Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama'' konusunda bir araya geldi.

Çetinsaya, bir yıl önce yükseköğretim formunu oluşturduklarını ve buradaki sorunlara çözüm bulmaya çalışacaklarını söyledikleri hatırlatarak, forma gelen yaklaşık 12 bin yorumun 3 binin teknik öğretmenlere ilişkin olduğuna dikkati çekti.

Konuyla ilgili ayrıntılı çalışmalar gerçekleştirdikleri anlatan Çetinsaya, 28 Şubat sürecinde ortaya çıkan katsayı meselesiyle meslek lisesi öğrencilerinin mühendislik bölümünü kazanma ihtimalinin ortadan kalktığını ve teknik eğitim fakültelerinde okumak zorunda kaldıklarını belirtti.

"72 BİN MEZUNDAN BAHSEDİYORUZ"
Katsayı sorunuyla birlikte meslek liselerine giden öğrenci sayısının ve teknik öğretmenlerin atanma şansının azaldığını vurgulayan Çetinsaya, ''Yaklaşık 72 bin mezundan bahsediyoruz. Türkiye'de aslında 72 bin kişi bizim kararımızı bekliyor. Bunların hepsinin başvurmasını beklemiyoruz ama yarısı bile başvursa bu çok önemli bir olaydır. Önemli bir mağduriyeti gidereceğimiz için mutluyuz'' diye konuştu.

Komisyonların çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu ifade eden Çetinsaya, şunları kaydetti:

''18'inde yapılacak ÜAK toplantısında, ÜAK kendine düşeni yapıp, gerekli kararları müzakere edecek ve karara bağlayacak, arkasından da top yine bize geçecek. YÖK Genel Kurulu'nda biz de buradaki kararları aldıktan sonra uygulama safhasına gececeğiz. Şu anda teknik eğitim fakültesinde yer alan programlar ve bu programları tamamlayabilecekleri, mühendislik lisans tamamlama programları çalışılıyor. Ayrıca müfredat çalışmalarına da devam ediyoruz.''

kalan karakter 1000

Mustafa Mustafa

Staj yaptığım yerde yeni gelen mühendislere eğitim veren teknik öğretmenlerdi.ve daha sonra yaptığı projeleri o eğitim verdikleri mühendislere imzalatmak zorunda kalıyorlardı.aynı teknik öğretmenlerin masalarında yazan ünvan ''Tekniker''diğerlerinde ise AR-GE mühendisi ben o öğrenmelerin adına çok utandım ilgili kişilerin utanma zamanı geldi artık...herşey ortada fazla söze gerek yok...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 23.03.2013 18:09
teknik öğretmen teknik öğretmen

kimse kusura bakmasın beyler devlette unvanımız yok sadece öğretmen oluyosun oda olmuyor yılda 3,4 kişi alıyor mühendisten eksiğimiz yok fazlamız var

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 20.03.2013 21:41
vatandaş vatandaş

lise mezunları üniversiteli oldu mühendis dedigin kablo baglamayı bilmiyor meslek lisesi mezunu iş bilenlari bunlara uşak yaptınız memleketin memedini rütbeliye emir uşagı yaptıgınız gibi

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır4
cevapla 13.03.2013 19:29
polat polat

Mühendis odalarını göreve davet ediyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır30
cevapla 13.03.2013 17:27
Ahmet35 Ahmet35

Buradan mühendis diploması alıpta mühendisliğin M sinden anlamayan mühendisciklere sesleniyorum.Teknik Öğretmen arkadaslarımın aldıgı eğitim yetkinlik ve kabiliyet nice mühendisleri cebinden cıkartacak düzeydedir.Onun için Mühendiscik fakültesi mezunu arkadaslarım yorum yaparken yetkinliğinizi bilerek yazın.Almanyada bizim fakültelerin karsılığı denk olanı uygulamalı mühendistir.Yorum yaparken buna dikkat ederek hareket edin.Herkese iyi aksamlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 20.03.2013 20:05
caner caner

peki biz kimi davet edelim 28 şubat maduru olarak ben yıldız teknik elektrik müh. girebiliyorken aldığım puan ile yökün katsayı maduru olarak marmara eğitim fakültesine gitmek mecburiyetinde kaldım. Bunun suçlusu kim soruyorum. Benden daha düşük seviyede puan alıpta mühendis olan bir sürü tanıdığım var. En basitinde şuanda iş yerimde müdür olan kişiler adı mühendislik çünkü. Çoğuna işe başladığında 6 ay ben eğitim verdim. Sonra onların ünvanı olduğu için onlar müdür oldu ben 8 yıldan beri aynı yerdeyim revamı. ben kime şikayet edeyim soruyorum. Şuanda 3 dil biliyorum. Türkiye de benim diyen mühendisi cebimden çıkarırım. Yurtdışına işimizle ilgili eğitim vermeye gidiyorum. Ama malesef hala bir ünvanım yok. İşin acı tarafı yaptığım cihazla mühendisler odası İzmir de mühendis arkadaşın biri kendini beğenmiş mühendislere eğitim vermiş. Bunları ben kime şikayet edeyim. Yüksek Lisans yapmama karşılık hala bir ünvanım yok. Ben hangi odayı göreve davet edeyim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 19.03.2013 23:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.