Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 15.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 15.09.2011 09:50
ABONE OL

kalkıyor fazla iade

28 Şubat döneminde uygulanmaya başlanan ve yüzbinlerce adayını ilgilendiren formülü kaldırılıyor. Üniversite öğrencilerinden alınan fazla iade edilecek.

Üniversitelilere büyük müjde
28 Şubat döneminde uygulanmaya başlanan ve yüzbinlerce adayını ilgilendiren formülü kaldırılıyor. Üniversite öğrencilerinden alınan fazla iade edilecek.

28 Şubat sürecinde imam hatip liselerine karşı geliştirilen 'katsayı' formülü tarihe karışıyor. 'Katsayı'nın sadece uygulaması değil isminin de mevzuattan silineceğini açıklayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan amaçlarının fırsat eşitliği sağlayarak bir haksızlığı ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

EŞİTLİKÇİ, ADİL BİR DÜZENLEME

Son olarak iki yıl önce yapılan düzenlemeyle katsayı farkının azaldığını ancak uygulamayı tamamen kaldırmanın daha doğru olduğunu savunan Özcan, "Eşitlikçi, adil bir düzenleme yapılıyor. Buna siyasilerin de olumlu bakacağını zannediyorum" diye konuştu.

Özcan, "Bu uygulamanın imam hatiplerle bir ilgisi yok. İmam hatiplerin genele oranı yüzde 5. Katsayının kalkması ülkenin bütünü için önemli. Fırsat eşitliğinden herkes yararlansın istiyoruz" dedi.

YASA DEĞİŞİKLİĞİ EKİM'DE TBMM'DE

Özcan, katsayı uygulamasının demokratik olmadığını da söylerken 28 Şubat sürecine göndermede bulunarak, "Eğitimde de antidemokratik izler siliniyor. Geç kalmış bir uygulama" ifadelerini kullandı. Özcan, katsayıyı kaldıracak yasa değişikliğinin ekim başında TBMM gündemine geleceğini söyledi.

FAZLA HARÇLAR İADE EDİLECEK

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, alt sınıftan ders alan öğrencilerin harç sıkıntısını da kaldırma müjdesi verdi. Alt sınıflardan ders alan öğrencilerin harcı her ders için ayrı artıyordu. Haksızlığı gidermek için yasa değişikliği yapılacağını söyleyen Özcan, alınan fazla miktarların da iade edileceğini belirtti.