Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Dünya
 • 18.06.2021 12:05
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 18.06.2021 12:55
ABONE OL

SON DAKİKA: Almanya iki doz BioNTech Moderna AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarını yaptıranlara seyahat yasağını kaldırdı

Son dakika haberleri... Almanya İçişleri Bakanlığı kornavirüsle ilgili yeni ve önemli bir karara imza attı. Buna göre 25 Haziran itibarıyla AB dışındaki ülkelerde iki doz aşı olanlara seyahat yasağını kaldırdığını açıkladı. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarından iki doz olan kişilerin seyahat edebileceği bildirilen yeni kararla birlikte Türkiye'de yaşayan ve Biontech aşısından çift doz yaptıranlar artık Almanya'ya turistik ziyaret yapabilecek. Çin menşeili olan ve Türkiye'de de uygulanan Sinavoc ise kapsam dışında yer aldı.

Bu aşıları olanlar Almanya'ya girebilecek

Almanya 25 Haziran'dan itibaren turistik gezi ve ziyaretler için üçüncü ülkelere olan kısıtlamaları gevşetiyor.İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde yaşayanlardan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarından iki doz olan kişilerin Almanya'ya turistik seyahatte bulunabileceği bildirildi.

Almanya'nın bu kararı Türkiye'de yaşayan ve Biontech aşısından çift doz yaptıranların da artık Almanya'ya turistik ziyaret yapabileceği anlamına geliyor.

   Buna göre, yolcuların Almanya'ya girişlerde en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz etmeleri gerekecek.   Ancak virüsün varyantının bulunduğu bölgelere veya ülkelere ise söz konusu kısıtlamalar uygulanmaya devam edecek.

   Almanya geçtiğimiz hafta, Covid-19 salgını nedeniyle "riskli" ilan ettiği ve haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısının 200'ün altında olan bölgelere 1 Temmuz'dan itibaren genel seyahat uyarısını kaldıracağını açıklamıştı.

   SINOVAC'A İZİN YOK
   Almanya, Türkiye'de uygulanan Sinovac aşısı harinde Curevac, Novavax ve Sputnik V aşılarına henüz izin vermedi.

     FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ TEHLİKESİ
     Uzmanlar ise Almanya'nın aldığı ve ileride diğer AB ülkelerinin de uygulamaya başlayacağı "aşı olanlara izin" konusunun fırsat eşitsizliğine yol açacağı görüşünde.

     Sadece belli aşılar için geçerli olacak bir pasaportun lojistik sorunu ve aşıların stok durumu da düşünüldüğünde ülkeler arasında bir fırsat eşitsizliği yaratma ihtimali var.

     Salgının Avrupa'daki etkisi de özellikle Fransa, İngiltere ve İtalya'daki vaka sayıları düşünüldüğünde azımsanmayacak ölçüde. Tüm dünyada uygulanan kısıtlamalara ve uyarılara rağmen salgının kayıpları ve yayılma oranları hızla artıyor. Bu süreçte peş peşe aşı üretiminin sağlanması birçok aşı markasının da piyasaya sürülmesini sağladı.

     Bunların bir kısmı Batı merkezli BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarıyken Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V ve Türkiye'nin de satın aldığı Çin aşısı CoronaVac da dağıtımda. Özellikle Türkiye, Brezilya ve Endonezya Sinovac firmasının aşısı olan CoronaVac'ı ithal etti. Bu ülkeler dışında ise Çin aşısını ithal eden Avrupa ülkeleri Sırbistan ve Macaristan oldu. Fakat Sırbistan Çin'den CoronaVac'ı değil, Çin üretimi bir diğer aşı olan Sinopharm'ı aldı.