Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Dünya
 • 14.06.2021 13:56
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 14.06.2021 14:13
ABONE OL

SON DAKİKA: AB (Avrupa Birliği) aşı olanlara seyahat kısıtlamalarını kaldıracak aşı sertifikasını yasalaştırdı

Son dakika haberleri... Koronavirüsle birlikte hayatımızda yeni normaller de yer almaya başlıyor. AB (Avrupa Birliği) yeni normalde en dikkat çekici adımı attı. Buna göre AB, kendi sınırları içindeki seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikasına ilişkin düzenlemeyi yasalaştırdı. Sertifikayla Kovid-19 aşısını olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere ek test veya karantina uygulanmayacak.

AA
Kovid-19 aşı sertifikası yasalaştı

Avrupa Parlamentosu'nda (AP), AB Dijital COVID Sertifikası'nın yasalaşması nedeniyle düzenlenen imza törenine, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AP Başkanı David Sassoli ve AB Dönem Başkanı Portekiz Başbakanı Antonio Costa katıldı.

Törenin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Von der Leyen, yasal düzenlemenin tamamlanmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

AB ülkelerinde aşı kampanyalarının başarılı biçimde devam ettiğini aktaran Von der Leyen, "Yeni AB sertifikasıyla birlikte yazı sabırsızlıkla bekleyebiliriz." dedi.

   Von der Leyen,1 Temmuz'da yürürlüğe girecek aşı sertifikasının AB içinde seyahatleri kolaylaştıracağına işaret etti.

   AB DİJİTAL COVID SERTİFİKASI
   Aşı sertifikası ücretsiz olacak, kağıt veya dijital şekilde hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabilecek.

   Aşı sertifikası, kişilerin Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve Kovid-19 test sonucunu içerecek.

     Sertifikayla AB'de onaylı Kovid-19 aşıları olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya karantina gibi kısıtlamalar uygulanmayacak.

     Halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ise ülkeler ek tedbirler alabilecek.

     Aşı sertifikası, tüm AB ülkeleriyle İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de geçerli olacak.

       Sertifika, AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB'de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişiler ile diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebilecek.

       AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onaylamış durumda.

       Canlı Corona Virüsü Haritası - Corona Virüsü Ölü ve Vaka Sayısı Son Durum
       TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN