Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Dünya
 • 22.04.2021 09:22
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 22.04.2021 15:33
ABONE OL

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı zirve öncesi kritik uyarı! İstanbul 45 derece olacak 'da tarım bitecek

Başkan Recep Tayyip Erdoğan bugün 'ne video konferans yöntemiyle katılacak. Zirvede , ve 'in de aralarında olduğu dünya liderleri iklim kriziyle ilgili görüşecek. Öte yandan Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu'na sunum yapan İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. , çarpıcı sonuçlar paylaştı. Kurnaz'ın aktardığına göre; önlemler alınmazsa 'yi 2050'ye doğru şunlar bekliyor: İstanbul'da 45 derece normal sıcaklık olacak. 'nda tarım bitecek. İşte tüm tahminler

Türkiye için korkutan senaryo

Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu'na geniş bir sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, çarpıcı son dakika uyarılarında bulundu:

"ÇUKUROVA'DA PAMUK TARIMI YAPAMAYACAK HALE GELECEĞİZ"
İklim değişikliği bu şekilde devam ederse üretimin biteceğini belirten Prof. Dr. Kurnaz, "Malatya'da şu an da bile kayısı üretimi konusunda zorlanıyoruz. Geçtiğimiz senelerde 2 milyon kayısı ağacı kesildi. Yine sıcaklığa bağlı Mersin'de narenciye bitiyor. Sıcaklık artışı bu şekilde devam ettiği sürece Çukurova'da pamuk tarımı yapamayacak hale geleceğiz. Aynı zamanda şu an Karadeniz'de fındık yetişen yerlerde fındık yetiştiremeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

MALATYA'DA KAYISI KALMAYACAK: Sivas'ta, Malatya'da kuraklık olacak. Kayısı yok! Hazır mıyız buna? Bir de orta göbeğinde yaşadığımız hastalıklar var.

   SİVRİSİNEKLER KITALAR ARASI TİCARETLE HIZLI DOLAŞIMA GİRDİ

   İki sene önce İstanbul'da 4 Batı Nil virüsü vakası görüldü. Niye? Çünkü ticaret yapıyoruz. Afrika ticarette en çok Türkiye'ye güveniyormuş; çok güzel bir şey, gurur duyduk ama eşittir bu sivrisinekler de gelecek bize. Eskiden bu sivrisineklerin gelmesi seneler sürüyordu, şimdi bir konteynerin içine kaçan bir sivrisinek 6 saat sonra İstanbul'da.

   KONYA'DA TARIM BİTEBİLİR: Konya Ovası'nda en az 90 bin tane su kuyusu var ve devlet bunlardan 25 bininden ne kadar su çekildiğini biliyor. Konya Ovası Projesi Başkanı iki hafta önce diyor ki: 'Yer yer yer altı suyu 22 metre düşüyor senede.' Senede 22 metre yeraltı suyu düşerken Konya Ovası'nda sulamalı tarım yapamazsınız.

   İSTANBUL 45 DERECEYİ GÖRECEK: Sıcaklıklar ortalama 5 derece artacak olursa 30 yıl sonra İstanbul'da en yüksek sıcaklık 45 dereceye çıkacak. Hastaneler hazır mı? Bu kadar insan sapır sapır o sıcakta ölmeye başladığında hazır olacak mıyız buna? Bu sıcak öldürür mü insanı? Bu sıcaklığa 'ıslak termometre 35 derece' deniyor. Islak termometre 35 olursa hava sıcakmış, serinmiş yok, ölüyorsunuz; bu kadar basit.

     "İSTANBUL'U BOŞALTMAZSAK HER GEÇEN GÜN DAHA BÜYÜK SORUNLARLA KARŞILAŞACAĞIZ"
     İklim değişikliği ile ilgili ciddi adımlar atmamız gerektiğini belirten Prof. Dr. Kurnaz, "Öncelikle kişisel hayatımızda özel araç kullanımını bırakmak zorundayız. Et ve süt ürünlerini tüketmeyi azaltmalıyız. Ayda 500 gram kıyma ile yaşayan insanların bir şey yapmasını beklemiyoruz. Ancak günde üç öğün et yiyen kişiler tüketimini minimum seviyeye indirmeli. Yine gereksiz alışveriş yapmaktan kaçınmalıyız. Üstümüz de var kıyafetlerle yaşamayı öğrenmeliyiz. Aynı zamanda İstanbul'da yaşayan vatandaşların İstanbul'dan başka yere taşınmaları gerekir. Bunları yapmadığımız müddetçe her geçen gün daha büyük sorunlarla karşılaşacağız" dedi.

     40 LİDER DÜNYA İÇİN BULUŞUYOR
     Başkan Recep Tayyip Erdoğan ABD, Rusya ve Çin'in aralarında olduğu 40 dünya liderinin katılacağı Dünya Günü Zirvesi'ne video konferansla bağlanacak.

     Küresel iklim krizinin ele alınacağı Dünya Günü Zirvesi, ABD Başkanı Joe Biden'ın ev sahipliğinde koronavirüs nedeniyle videokonferansla yapılacak. Başkan Erdoğan, zirve kapsamında bugün saat 15.00'te yapacağı konuşmada küresel iklim kriziyle topyekün mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekecek. Zirvede iklim krizinin azaltılması için atılması gereken adımlarla ilgili öneriler tartışılacak. Zirve, kasım ayında Glasgow'da yapılması planlanan Birleşmiş Milletler Küresel Isınma Konferansı (COP-26) için başlangıç niteliği taşıyor.

     ÜNLÜLERDEN ZİRVE İÇİN BIDEN'A ÇAĞRI

     Aralarında Leonardo DiCaprio, Jane Fonda ve Joaquin Phoenix'in de bulunduğu 35 ünlü sanatçı, zirve öncesi ABD Başkanı Joe Biden yönetimine mektup yazdı. Mektupta, ABD'nin Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro ile yapacağı muhtemel bir iklim anlaşmasından endişe duyan Brezilya halkı ve sivil toplum örgütlerinin yanında olduklarını belirten sanatçılar, Biden yönetimini 'Brezilya halkının sesini duymaya ve bu ülke ile herhangi bir anlaşma yapmamaya' çağırdı. Ünlüler, Bolsonaro'yu insan haklarını ihlal etmek ve ülkedeki ormanlara zarar vermekle itham etti.

       Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles, şubat ayında yaptığı açıklamada Amazon'un korunması için ABD'den finansal destek arayışında olduklarını dile getirmişti.