Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 07.04.2021 15:03
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 07.04.2021 15:03
ABONE OL

SON DAKİKA: Çin Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabında yaptığı açıklamayı savundu

Son dakika haberi! Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabında yaptığı açıklamayı savundu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien Çin'in Ankara Büyükelçiliğinin paylaşımı için "tamamen uygun, makul olduğu ve eleştirilemeyeceği" yorumunda bulundu.

AA
Çin işi diplomasi

Pekin yönetimi, Çin'in Büyükelçiliğinin Türkiye'de rahatsızlığa neden olan sosyal medya paylaşımlarının meşru olduğunu ileri sürdü.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında, Ankara Büyükelçisi 'in Türk Dışişleri Bakanlığına çağrılmasına ilişkin, "Türkiye'deki tüm kesimlerin, Çin'in ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruma konusundaki kararlı tutumuna, terör ve aşırıcılıkla mücadelede attığı adımlara, doğru, makul ve tarafsız şekilde bakmasını umduklarını" belirtti.

TAMAMEN UYGUN
Cao ayrıca Çin'in Ankara Büyükelçiliğinin paylaşımı için "tamamen uygun, makul olduğu ve eleştirilemeyeceği" yorumunda bulundu. Türk-Çin stratejik iş birliğinin genel durumunun somut biçimde korunması temennisini dile getirdi.

Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu dün Büyükelçiliğin sosyal medya paylaşımlarından duyulan rahatsızlık nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

Bakanlıktaki görüşmede Liu'ya, Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan paylaşımlardaki ifadeler konusunda duyulan rahatsızlık dile getirilmişti.

BÜYÜKELÇİLİĞİN PAYLAŞIMLARI
Büyükelçilik, Twitter hesabından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Twitter hesaplarını etiketleyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

"Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün, Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır."

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN