Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Dünya
 • 16.01.2021 23:59
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 17.01.2021 00:19
ABONE OL

, ve endişeli! 'a metal çağrısı yaptılar

'ın metal üretmek için çalışmalara başlaması üzerine , ve endişelendi. Üç ülke, Tahran yönetimine nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yaptı.

İngiltere, Almanya ve Fransa, İran'dan endişeli

Fransa, Almanya ve İngiltere'nin dışişleri bakanlıkları sözcüleri, konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

İran'ın metal uranyumun üretimi için çalışmalara başlamasından derin endişe duyulduğu ifade edildi.

DERHAL!

   Açıklamada, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma çerçevesinde İran'ın metal uranyum üretmeme ve bu konuda 15 yıl boyunca araştırma yapmama konusunda taahhüt verdiği vurgulanarak, İran'a bu eylemine son verme ve nükleer anlaşmayı sürdürmeyi istemesi halinde anlaşmadaki yükümlülüklerini derhal yerine getirme çağrısında bulunuldu.

   TAAHHÜTÜ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

   İran'ın metal uranyum üretmesinin hiçbir sivil güvenirliliği bulunmadığı ve potansiyel olarak ciddi askeri etkileri olduğu belirtildi.

   Nükleer anlaşma çerçevesinde İran'ın metal uranyum üretmeme ve bu konuda 15 yıl boyunca araştırma yapmama konusunda taahhüt verdiği vurgulandı.

   İran, nükleer bir yakıt türü için araştırma ve geliştirme çalışmalarının başlamasına ilişkin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansını (UAEA) bilgilendirmiş ve ilk aşamada metal uranyum üretmek için doğal uranyum kullanacaklarını duyurmuştu.

   TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN