Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 26.11.2020 18:30
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.11.2020 20:30
ABONE OL

Son dakika: 'ya nota verdi!

Son dakika haberi...'nın sözde Dağlık 'ni tanımasının ardından Fransa'ya nota verdiğini duyurdu.

Azerbaycan Fransa'ya nota verdi!

Son dakika haberine göre, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Fransa'nın Bakü Büyükelçisi Zacharie Gross, Bakanlığa çağrıldı ve kendisine Azerbaycan'ın protesto notası verildi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bakanlık yetkilileri, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı, Helsinki Nihai Senedi, BM Güvenlik Konseyinin 1993 tarihli ilgili kararlarına ve uluslararası hukuk norm ve ilkelerine aykırı olan Fransa Senatosunun kararına karşı verilen notayla ilgili Büyükelçi Gross'u bilgilendirdi.

Büyükelçi Gross da Azerbaycan'ın notasını ülkesinde ilgili makamlara ileteceğini kaydetti.

Fransız Senatosu, dün Dağlık Karabağ'ın sözde Ermeni yönetimini tanıyan kararı onaylamıştı.

AZERBAYCAN'DAN BİR HAMLE DAHA

Öte yandan Azerbaycan Milli Meclisi, Fransa Senatosu'nun Dağlık Karabağ ihtilafı hakkında dün kabul ettiği karara tepki göstererek hükümete, Fransa'nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlığından geri çektirilmesi için AGİT'e başvurması çağrısında bulundu.

"KARARIN BAĞLAYICILIĞI BULUNMUYOR"

Fransa Senatosu dün yapılan bir oylamayla, Paris hükümetini, 'Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanımaya çağıran, tavsiye niteliğindeki bir kararı kabul etmişti. 1'e karşı 305 oyla kabul edilen söz konusu kararın herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Azerbaycan Milli Meclisi, Fransa Senatosu'nun Dağlık Karabağ bildirisine karşı itiraz bildirisini kabul etti.

Bildiride Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 10 Kasım'da imzalanan anlaşma ile Dağlık Karabağ sorununa son verildiği hatırlatıldı.

Ayrıca bu anlaşmanın, Fransa'nın da desteklediği ve Ermenistan ordusunun Azerbaycan topraklarından çekilmesini öngören Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının uygulanması anlamına geldiği kaydedildi.

Yeni gerçeğin herkes tarafından kabul edilmesi gerektiği belirtilen bildiride, Azerbaycan hükümetine şu çağrıda bulunuldu:

'Son günlerde aldığı tavır ve yaptığı açıklamalar nedeniyle tarafsızlığını şüphe altında bırakan Fransa'nın Minsk Grubu eş başkanlığından geri çektirilmesi için AGİT'e başvuruda bulunulsun'

Azerbaycan ile Fransa arasındaki siyasi ilişkiler yeniden gözden geçirilsin. Azerbaycan ile Fransa arasındaki ticari ilişkiler incelensin ve gereken adımlar atılsın.
"