Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 26.11.2020 23:59
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 27.11.2020 00:17
ABONE OL

: Bazı ülkelerle birlikte 'ye karşı pozisyon aldık

(BAE) Dışişlerinden Sorumlu , meselesinde 'ye karşı , ve ile çalışıp kendi jeostratejik bölgeleri olmayan alanlarda pozisyon aldıklarını itiraf etti. Türkiye'nin Arap dünyasının iç işlerine müdahale ettiğini ileri süren Gargaş, lıklarının temelini bunun oluşturduğunu söyledi.

AA
Türkiye'ye karşı pozisyon aldık

Gargaş, İtalya Dışişleri Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen 2020 Akdeniz Diyalogları'ndaki bir oturuma telekonferans aracılığıyla katılarak iki moderatörün Türkiye-BAE ilişkileri, İsrail ile normalleşme anlaşması ve Libya meselesi hakkındaki sorularını cevapladı.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

TÜRKİYE'NİN ARAP DÜNYASININ İÇ İŞLERİNE KARIŞTIĞINI DÜŞÜNÜYOR

Ekonomisi büyük ancak küçük bir ülke olduklarını, tüm adımlarını dost ve müttefik ülkelerle attıklarını öne süren Gargaş, Türkiye'nin Arap dünyasının iç işlerine müdahale ettiğini iddia ederek, Mısır, Yunanistan ve Fransa ile çalışarak Türkiye'ye karşı bir pozisyon aldıklarını ifade etti.

TÜRKİYE İLE BAŞ EDEBİLMEK İÇİN...

Gargaş, Türkiye ve İran gibi köklü ülkelerin bölgesel nüfuzuyla baş edebilmek için bazı Arap ülkeleriyle jeostratejik ve geleneksel hiçbir bağ ve çıkarlarının bulunmadığı alanlarda pozisyon aldıklarını belirtti.

İTİRAF: İSRAİL'E DESTEK ABD'NİN RESMİ POLİTİKASIDIR

ABD Başkanı Donald Trump'ın öncülüğünde İsrail ile yapılan normalleşme anlaşmasına başkanlık seçimini kazanan Joe Biden'ın nasıl bir reaksiyon göstereceği sorusuna ise Gargaş, şu yanıtı verdi:

"Barış anlaşmasının gerçekleştirilmesinde Trump yönetimi önemli bir role öncülük etti. Ancak ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden da hemen hızlı bir şekilde anlaşmaya destek verdi. Bizim burada bilmemiz gereken Trump ve Biden'ın siyaseti değil Amerika politikası olduğudur. Bu da bize çok yardım edeceğine benziyor."

"LİBYA'DAKİ ÇIKARLARIMIZI..."

Gargaş, BAE'nin Libya'daki çatışmalardaki rolünün hatırlatılması üzerine ise, "Libya'daki çıkarlarımızı çok meşru görüyorum. Aynı zamanda Arap unsurlarının müdahalesini de. Açıkçası Berlin Konferansı'ndan bu yana stratejimiz siyasi bir çözümün gerçekleştirilmesi üzerinde değişti. Biz buradan Libya'ya paraşütle atlamadık. Orada neden bulunduğumuzun net kayıtları mevcuttur." iddiasında bulundu.