Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 22.11.2020 20:08
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.11.2020 21:20
ABONE OL

rejimi af ilan ettiği 'da anlaşmayı ihlal ederek 98 kişiyi yle

rejimi, 'nın aracılığıyla askeri le 2018 yılında yaptığı anlaşmasını ihlal ederek, son iki yılda 98 kişiyi altında . Milyonlarca kişinin katili rejime güvenerek büyük hata yapanlar canıyla ödedi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Esed rejimi Dera'da ikamet eden ve ateşkes anlaşması gereğince aftan yararlanmak için rejimin kurumlarına müracaat eden çok sayıda kişiyi işkenceyle öldürdü.

TERK EDEN ASKERLER TUTUKLANARAK İŞKENCEYLE ÖLDÜRÜLDÜ

Aralarında Suriye iç savaşının başlamasıyla Esed rejiminin ordusunu terk eden yaklaşık 40 eski askerin bulunduğu toplam 98 kişi, anlaşmada yer alan "uzlaşı" hakkından faydalanmak isterken tutuklanarak, işkence altında öldürüldü.

ESKİ POLİS UZLAŞMASINA RAĞMEN DÜN İDAM EDİLDİ

Syria TV haber sitesine göre, söz konusu uzlaşma hakkından yararlanmak için rejime müracaat eden eski polis Muaz Ata El-Samidi de dün idam edilerek, cenazesini teslim alması için ailesine bilgi verildi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Habere göre, Samidi, 2012 yılında rejim güçlerinden ayrılmış, 2018 yılında ise aftan yararlanmak için rejim güçlerine teslim olmuş.

2018 yılında ilan edilen ateşkesten yararlanmak için rejime müracaat eden onlarca Deralının, hapishanelerde tutukluluk süresi devam ediyor.

Diğer yandan Esed rejimi, geçen hafta Şam'da düzenlenen "uluslararası mülteciler konferansı" ile Suriye halkına "geri dönüş" çağrısında bulunmuş, rejim bölgelerine geri dönecekler için "güvenceler" verileceğini açıklamıştı.

DERA'DAKİ ATEŞKES VE TAHLİYE SÜRECİ

Rejim ve destekçileri, Rusya'nın hava desteğiyle 20 Haziran 2018'de muhaliflerin kontrolündeki Dera'ya askeri operasyon başlatmıştı. Rusya ve askeri muhalifler, 6 Temmuz 2018'de Suriye'nin güneyindeki bölgeleri kapsayacak kalıcı ateşkes anlaşması üzerinde uzlaşı sağlamıştı.

Anlaşmada, Rusya ve rejim güçlerinin Dera'dan ülkenin kuzeyindeki bölgelere göç etmek isteyenlere kolaylık sağlaması maddesi yer almıştı.

Anlaşmada, rejimle uzlaşmak isteyen eski asker ve sivillerin "af hakkından" yararlanacağı maddesi de yer almıştı.

Ateşkes anlaşmasının ardından rejim ve destekçileri, ülkenin Ürdün sınır hattının yüzde 85'ini ele geçirmişti.