Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 06.08.2020 23:11
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.08.2020 23:16
ABONE OL

'dan, ve 'a tepki! İzin vermeyeceğiz

Dışişleri Bakanlığı, ile arasında imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed el-Kablavi yaptığı açıklamada, "Libya'nın deniz haklarının ihlal edilmesine izin verilmeyeceği" uyarısında bulundu.

Libya'dan, Yunanistan ve Mısır'a tepki!

Dışişleri Bakanlığı, ile arasında imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasına tepki göstererek, "Libya'nın deniz haklarının ihlal edilmesine izin verilmeyeceği" uyarısında bulundu.

TÜRKİYE İLE İMZALADIĞIMIZ MUTABAKAT MUHTIRASINA BAĞLIYIZ
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed el-Kablavi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Libya'nın denizdeki haklarını ihlal edilmesinde hiçbir tarafa izin verilmeyeceğini vurgulamaktadır. Türkiye ile imzaladığımız (Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin) Mutabakat Muhtırasını uygulamaya bağlılığımızı tekrar ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Sözcü Kablavi, "Akdeniz'in bir barış gölü olması" çağrısını yinelediklerini kaydederek, şöyle devam etti:

"Libya, Akdeniz'e sınırı olan devletleri, deniz yetki alanları sınırlandırması hususunda, ortak karar ve uluslararası hukukun ilkeleriyle örtüşecek şekilde davranmaya çağırmaktadır."

Mısır ile Yunanistan arasında, sözde "deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşması" bugün Kahire'de, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias tarafından imzalandı.