Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 03.08.2020 19:52
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 03.08.2020 20:17
ABONE OL

Koronavirüs aşısından müjdeli haber! ’da çalışmalar olumlu gitti onay geliyor

’da ilaç ve aşı araştırmalarına izin veren 'nden, koronavirüs salgınına karşı yürütülen aşı çalışmalarına ilişkin umutlandıran bir açıklama geldi. Enstitü Başkanı , koronavirüs aşısının çok yakında onay alacağını açıkladı.

Koronavirüs aşısından müjdeli haber!

Almanya'da ilaç ve aşı araştırmalarına izin veren Paul Ehrlich Enstitüsü'nden, koronavirüs salgınına karşı yürütülen aşı çalışmalarına ilişkin umutlandıran bir açıklama geldi.

Enstitü Başkanı Klaus Cichutek, koronavirüs aşısının çok yakında onay alacağını açıkladı.

"ÇOK UMUTLUYUM"
Cichutek, "Bu konuda çok umutluyum. Özellikle ilk klinik test sonuçlarını aldığımız son haftalarda aşının gerçekten koronavirüse karşı insanlarda bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini gördük. Bunlar çok önemli yenilikler." dedi.

"MESELE, YARIŞ DEĞİL"
Dünya genelinde 140-150 aşının deneme aşamasında olduğunu belirten Cichutek, "Burada söz konusu olan bir yarış kazanmak değil. Bizim gerçekten etkili bir aşıya ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

TEST SÜRECİNDE SORUN VAR
Geçtiğimiz hafta açıklama yapan Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek ise aşı konusunda "mucize" beklenmemesi gerektiğini, aşının en erken 2021 yılının ortasına kadar insanlara sağlanabileceğini söyledi.

Karliczek ayrıca, korona aşısı testlerinde sorunlar yaşandığını kaydetti.

"KORONA, TEK TESTLE TESPİT EDİLEMEZ"
Öte yandan, Almanya'da vaka sayılarının yeniden artışa geçmesi, dikkatlerin yurtdışında tatil yapıp ülkeye gelenlerde toplanmasına neden oldu.

Tatilden dönenlere test yapılması konusunda eyaletler arasında anlaşmazlık yaşandığı, uygulamanın şimdilik rafa kaldırıldığı belirtildi.

Alman Doktorlar Birliği, uygulanacak bir testle koronavirüsün tespit edilemeyeceğini savunuyor.