Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 30.06.2020 00:40
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.06.2020 00:40
ABONE OL

Son dakika: 'dan bomba iddia: Hafter'e 100 ton banknotu ve paralı asker gönderdi

Son dakika haberine göre, 'nın, 'da isyancı general darbeci Hafter'e yardım için kuvvet yolladığı iddia edildi. ayrıca, Rusya'nın nisanda Hafter'e, kendisinin bastığı 100 tonu bulan Libya banknotu gönderdiği de iddia edildi. Gazete bu iddiayı Rus gümrük kayıtlarına dayandırdı.

Wall Street Journal'dan bomba iddia

'nın, 'da isyancı general darbeci Hafter'e yardım için kuvvet yolladığı iddia edildi.

ABD gazetesi 'ın Avrupalı ve Libyalı yetkililere dayandırdığı mahreçli haberine göre, Rusya, Hafter'in geçen hafta Libya'nın en büyük sahasını ele geçirmesine yardım amacıyla paralı asker gönderdi.

Haberde, 'deki bir hava üssü ile Libya arasında son haftalarda düzenli olarak Rus kargo uçaklarının gidip geldiği belirtilirken, ABD'li yetkililere göre bunların asker ve silah taşıdığı kaydedildi.

Rusya'nın mayıs ve haziranda Libya'ya Mig-29 savaş uçakları ile gelişmiş radar sistemleri sevk ettiği iddiası da haberde yer aldı.

Haberde görüşlerine yer verilen ABD'nin Afrika Kuvvetleri Harekat Başkanı General Bradford Gering, bu uçakların uluslararası hukuka sadık kalmayacak deneyimsiz pilotlarca kullanılabileceği uyarısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığı belirtilen haberde, bu ülkenin daha önce özel askeri şirketlerin Rus hükümetini temsil etmediğini vurguladığı hatırlatıldı.

DARBECİ HAFTER'E 100 TON BANKNOT
Wall Street Journal ayrıca, Rusya'nın nisanda Hafter'e, kendisinin bastığı 100 tonu bulan Libya banknotu gönderdiği de iddia edildi. Gazete bu iddiayı Rus gümrük kayıtlarına dayandırdı.

Habere göre Rusya, Trablus'u almakta başarısız olan isyancı generale bir alternatif bulma arayışını da sürdürüyor. Rusya'nın temasta olduğu alternatifler arasında Tobruk'taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile Birleşmiş Milletlerce () tanınan Libya hükümetindeki bazı kıdemli isimler de yer alıyor.

Haberde, Rusya'nın açık ve örtülü desteğini alan Hafter'in lehindeki dalganın, 'nin askeri danışmanlar ve insansız hava araçlarıyla Libya'ya, BM destekli hükümete destek için girmesiyle tersine döndüğü vurgulandı.