Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 24.05.2020 02:26
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.05.2020 02:26
ABONE OL

'den 'daki taraflara bayramda ları durdurma çağrısı

() Delegasyonu Başkanı Alan Bugeja, Libya'daki tüm taraflara bayramda ları durdurma çağrısı yaptı. Libya'da, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri darbeci Hafter'e bağlı milisler, başkent Trablus'u ele geçirebilmek için 4 Nisan 2019'da operasyon başlatmıştı. Bu süre zarfında pek çok yerleşim alanı hedef alınmış ve çok sayıda sivil yaşamını yitirmişti.

AB'den flaş Libya çağrısı

() Delegasyonu Başkanı Alan Bugeja, pazar günü başlayacak dolayısıyla açıklama yaptı.

Libyalıların bayramını kutlayan Bugeja, ülkedeki tüm tarafları "Ramazan Bayramı'nın maneviyatına saygılı olmaya ve kutsal bayram günlerinin, İslam dininin esası olan barış, huzur ve merhamet içinde kutlanmasına müsaade etmeye" çağırdı.

Bugeja açıklamasında, "Bu yılki Ramazan Bayramı idrak edilirken, koronavirüs salgınından muzdarip ülkede binlerce Libyalı, hala ölüm, yıkım ve yerinden olmalara neden olan savaştan etkilenmeye devam ediyor. Çatışmaların sonlandırılması ve diyaloğa dönülmesi için sürekli yapılan çağrıları duymanın vakti geldi." ifadesini kullandı.

Bugeja bu seçeneğin krizin çözümü için tek yol olduğunu kaydetti.

LİBYA ORDUSUNUN İLERLEYİŞİ SÜRÜYOR
Libya'da, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri darbeci Hafter'e bağlı milisler, başkent Trablus'u ele geçirebilmek için 4 Nisan 2019'da operasyon başlatmıştı. Bu süre zarfında pek çok yerleşim alanı hedef alınmış ve çok sayıda sivil yaşamını yitirmişti.Son dönemde ise Libya Ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında pek çok askeri başarıya imza attı. Hafter milislerini pazartesi günü ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü'nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerdeki farklı beldeleri de milislerden arındırmaya devam ediyor.