Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 25.03.2020 10:02
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.03.2020 10:09
ABONE OL

'den i flaş talep: Çin tazminat ödesin

İlk olarak 'in Vuhan bölgesinde görülen vakalar sonrası dünyanın adını duyduğu yeni tip (Covid-19) tüm dünyaya yayılarak salgına dönüştü. Kongresine sunulan tasarıda salgının sorumlusu olarak Çin gösterilirken, uluslararası topluma verilen zararın tespit edilerek Çin'den tazminat alınması gerektiği çağrısı yapıldı.

ABD'den koronavirüs için flaş tazminat talebi

Kongresi'ne, Vuhan'da ortaya çıkan yeni tip (covid-19) salgınının, yönetimi tarafından saklandığı iddiasının soruşturulması talebini içeren bir tasarı sunuldu.

Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Vekili Elise Stefanik tarafından sunulan tasarıda, Çin'in Kovid-19'a yönelik "yetersiz ve şüpheli tutumu" da kınandı.

ÇİN TAZMİNAT ÖDESİN
"Çin'in virüsü saklama girişiminin uluslararası topluma verdiği zararın belirlenmesi"
istenen tasarıda, salgından etkilenenler için bu ülkeden tazminat almayı sağlayan bir mekanizma kurulması çağrısında bulunuldu.

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Hawley, Çin Komünist Partisinin, salgın hakkında ilk günden bu yana dünyaya kasten yalan söylediğini savundu.

Hawley, "Çin yönetimi, virüsün gerçekliği konusunda aralık ayı başından beri farkındaydı ancak laboratuvarlara örnekleri yok etmelerini emretti ve doktorları sessiz kalmaya zorladı." ifadelerini kullandı.

SALGININ SORUMLUSU ÇİN
Stefanik ise salgın sebebiyle dünyanın gördüğü zarardan Çin'in sorumlu olduğunu belirterek, "Çin'in virüsün kapsamlı ve ölümcül etkilerini ayrıntılı bir şekilde örtbas etme kararı yüzlerce Amerikalı da dahil olmak üzere binlerce insanın ölümüne yol açtı. Basitçe söylemek gerekirse, bu tasarı Çin'i sorumlu tutma çağrısıdır." dedi.