Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 25.02.2020 00:03
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.02.2020 00:03
ABONE OL

'de darbeci hakkında savaş suçu davası açıldı: İşlediği suçların bedelini ödeyecek

'li avukat , Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife hakkında savaş suçu davası açtığını belirterek, "Hafter işlediği suçların bedelini ödeyecek." dedi.

İşlediği suçların bedelini ödeyecek

Washington merkezli hukuk firması temsilcisi avukat , düzenlediği basın toplantısında, Libya'da işkencelere maruz kalan ve aile fertleri öldürülen müvekkilleri adına hakkında savaş suçu işlediği gerekçesiyle dava açtığını söyledi.

Carroll, savaş suçu işleyen Hafter'in de vatandaşı olduğunu belirterek, "Hafter ve adamları yıllarca Virginia'da yaşadı ve hepsinin ABD'de çok ciddi mal varlığı bulunmakta. Bu sebeple Amerikan adaleti ile hesaplaşacaklar. Amerikalı boksör Joe Lewis'in dediği gibi, kaçabilirler ama saklanamazlar. Hafter işlediği suçların bedelini ödeyecek." ifadelerini kullandı.

Müvekkillerinden birinin Libya krizi sırasında evini korumaya çalışan Libya asıllı bir ABD vatandaşı olduğunu belirten Carroll, iç savaş sırasında evine bomba atılması sonucu ağır şekilde yaralandığını kaydetti. Carrol, müvekkilinin buna rağmen Hafter güçleri tarafından tutuklanarak günlerce hortum, kablo ve yumruklarla dövüldüğünü ve saatlerce elektrikli işkenceye maruz kaldığını vurguladı.

Carroll, "Hafter'in bu eylemleri Üçüncü ve Dördüncü Cenevre Sözleşmelerinin ihlalidir. Asker olarak tüm bu suçlardan sorumludur ve ABD adaleti ile yüzleşecektir." dedi.

HAFTER'İN ABD'DE ÜZERİNE KAYITLI 17 MÜLKÜ VAR
Hafter'in devlet başkanı olmadığına ve herhangi bir dokunulmazlığının bulunmadığına dikkat çeken Carroll, Virginia'ya geri gelmesini ve müvekkillerinin dava sırasında kendisine yönelteceği ciddi suçlamalarla yüzleşmesi gerektiğini belirtti.

Carroll, Hafter'in ABD'de üzerine kayıtlı 17 mülkü olduğunu da belirterek, "Geri dönsün ya da dönmesin emin olabileceğimiz bir şey Virginia'daki kendisine ait 17 mülkün toplanıp ülkeden ayrılamayacağıdır. Şayet bu suçlamalar ile yüzleşmezse işin ucu bu mal varlıklarına gelecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu mülklerin arasında ev ve iş yerlerinin olduğunu vurgulayan Carroll, Hafter ve ailesinin bu mülklerin bazıları için 8 milyon dolar nakit ödeme yaptığını ifade etti.

Carroll, bir gazetecinin Hafter'in sahip olduğu bu mülkleri farklı aile fertlerinin üzerine kaydetmesi durumunda nasıl bir süreç işleyeceği yönündeki sorusuna, "Bunun için araştırmalarımız devam ediyor ancak söz konusu 17 mülkün doğrudan Hafter'e ait olduğunu biliyoruz." diye konuştu.

"SİYASİ MÜDAHALE OLACAĞINA İNANMIYORUM"
Öte yandan avukat Carroll, muhabirlerin Hafter'in geçen aylarda ABD Başkanı ile telefonda görüştüğünü ve övüldüğünü hatırlatarak "Dava sürecinde siyasi bir müdahaleden endişe ediyor musunuz?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"ABD'li Wall Street Journal gazetesi başta olmak üzere bir çok ABD medyası, Hafter'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkisini ve Rusya İstihbarat Kurumu GRU adına çalışan Rus paralı savaşçı şirketi Wagner Group ile olan işbirliğini yazdı. Haliyle kendisi için ABD'de de birilerinin siyasi bir müdahalede bulunacağına inanmıyorum."

HAFTER HAKKINDA AÇILAN 3'ÜNCÜ DAVA
Libya'da işlediği savaş suçlarına ilişkin Hafter hakkında ikisi ABD'de ve biri 'de olmak üzere şu an için 3 ayrı dava bulunuyor.

Geçen aylarda ABD'de yaşayan 6 Libyalı aile, Hafter ve Birleşik Arap Emirlikleri hakkında aynı suçlamalarla Washington Federal Mahkemesine suç duyurusunda bulunmuş ve 1 milyar dolarlık maddi tazminat talep etmişti. Davanın bir sonraki duruşmasının iki hafta sonra yapılması bekleniyor.

kalan karakter 1000

KARAKALEM KARAKALEM

ÇOK SAFMIŞSIN AVUKAT, HAFTER'İ PENTAGON'NUN GÖREVLENDİRDİĞİNİ MISIRDAKİ SAĞIR SULTAN DA BİLİYOR. ABD KENDİ KÖPEĞİNE BİR ŞEY YAPAR MI HİÇ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.02.2020 09:58
SÜPER TÜRKİYE 2071 SÜPER TÜRKİYE 2071

Libya da Türkiye garantör ülkedir.her istediğini yapma hakkı vardır. Silah ambargosunu deliyorlar.o vakit en ağır silahlar gönderin.Pakistan dan alın.Ukrayna dan alın.hafter pisliğinin leşini cehennem çukuruna gönderin.bul ve öldür. Libya da Türkiye ye karşı hepsi ittifak yapmış.o vakit bizde kendi hilal birliği ni kurmalıyız.Türkiye, libya,Tunus, Cezayir, Pakistan, katar,Kuveyt, Ukrayna,Afrika ülkeleri hepsi bir çatı altında toplansın ve ellerinde ne kadar asker gerektiğinde para ile ve silâh alınsın.libya yı onlara yedirmiyeceğiz.yeni hss sistemleri,top,helikopter, uçaklar için üssler şarttır. Artık ezen olacağız.herkes biat edecek. Libyada yabancı askerlerin çekilmesi için zaman verin.gitmez ise terrörist muamelesi yapın.tıpkı onların suriye de yaptıkları gibi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.02.2020 00:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.