Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 07.01.2020 07:03
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 07.01.2020 07:45
ABONE OL

Kızıldeniz kıyısındaki 8 ülkeden yeni ittifak hamlesi

Kızıldeniz ve 'nde kıyısı bulunan; , Sudan, Cibuti, , Eritre, , ve 'ün , Riyad'da bir araya geldi. Suudi Arabistan, "Kızıldeniz ve Aden Körfezi Kıyısındaki Arap ve "nin kuruluş sözleşmesinin imzalandığını duyurdu.

8 ülkeden yeni ittifak hamlesi!

'ın El-İhbariyye kanalının haberine göre, Kızıldeniz ve 'nde kıyısı bulunan; Suudi Arabistan, Sudan, Cibuti, , Eritre, , ve 'ün , Riyad'da bir araya geldi.

SÖZLEŞME İMZALANDI
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Kızıldeniz ve Aden Körfezi Kıyısındaki Arap ve Afrika Ülkeleri Konseyi"nin kuruluş sözleşmesinin imzalandığını, söz konusu konseyin merkezinin Riyad olacağını belirtti.

"KONSEYİN AMACI GÜVENLİK VE İSTİKRARI KORUMAK"
Yeni ittifak için askeri bir güç oluşturulduğuna ilişkin algıların yanlış olacağını kaydeden Bin Ferhan, her ülkenin savunma gücüne ve ikili koordinasyona sahip olduğunu, bunun kolektif çalışmaya dönüşebileceğini ifade etti.

, Konseyin, bölgede artan zorlukların gölgesinde güvenlik ve istikrarı korumak, karşılaşılan tehlikelerle mücadele için hayati öneme sahip su yolu konusunda istişare ve koordinasyonu hedeflediğini ifade etti. Çok hassas bir aşamadan geçildiği ve iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini kaydeden Bin Ferhan, yeni Konseyin ortak bir çalışma sistemine sahip, genel sekreterliği, toplantı ve zirveleri olacağını kaydetti.

"FARKLI BİR GİRİŞİM"
Bin Ferhan Konseyin,koordinasyon ve iş birliği için farklı bir girişim olduğunu;Körfez İşbirliği Konseyi'yle aynı çizgide olmadığını vurguladı. Suudi Bakan Bin Ferhan, bin Abdulaziz'in yakın zamanda Kızıldeniz ve Aden Körfezi kıyısı ülkelerinin liderleri için zirve çağrısı yapacağını kaydetti.

KRAL SELMAN'DAN TEBRİK
Öte yandan Suudi Arabistan Kralı Selman, "Kızıldeniz ve Aden Körfezi Kıyısındaki Arap ve "nin kuruluşu ve sözleşmenin imzalanmasını tebrik etti. Suudi Arabistan Aralık 2018'de Riyad'da düzenlenen bir toplantıda, Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ne kıyısı bulunan ülkelerle "bölgesel birlik" kurulmasını önermişti. Söz konusu toplantıya Suudi Arabistan, Mısır, Cibuti, Somali, Sudan, Yemen ve Ürdün katılmıştı.