Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 16.11.2019 10:03
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.11.2019 10:09
ABONE OL

Başkan Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası 'den tarihi itiraf

Başkan Erdoğan ile arasında gerçekleşen görüşmenin ardından 'nda yapılan toplantıda Amerika’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, dikkat çeken bir itirafta bulundu. Jeffrey, nin terör örgütünün yanı sıra sebebiyle de ’ye sığındığını söyledi.

Kritik görüşme sonrası ABD'den tarihi itiraf

Başkan ile Başkanı Doanld Trump arasında 'da gerçekleştirilen görüşme sonrası Amerika'da kritik bir toplantı gerçekleştirildi. Genel Sekreteri Stoltenberg'in de katıldığı toplantıya ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in "Suriye Kürtleri DEAŞ terör örgütünün yanı sıra YPG sebebiyle de Türkiye'ye sığındı" itirafı damga vurdu.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in ABD 'nda toplantısı düzenledi.

'nin terör unsurlarına karşı başlattığı 'Barış Pınarı Harekatı' kapsamında Suriye'nin kuzeydoğusunda oluşturulacak 'güvenli bölge'ye bir milyon nin yerleştirilmesiyle ilgili Türkiye'den güvenceler aldıklarını ifade eden Jeffrey, Türkiye'nin buna yönelik Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve ABD ile iletişim içinde olduğunu belirtti.

BÖLGEYE GERİ DÖNMEK İSTİYORLAR
Diğer taraftan Türkiye'deki mültecilerin DEAŞ ve / terör örgütlerinden ötürü Türkiye sığındığına ilişkin dikkat çeken itiraf niteliğindeki açıklamaları da yapan Jeffrey, ''Ayrıca bu mültecilerin içinde 350 bin Kürt de bulunuyor. Bu Kürtlerin bir kısmı DEAŞ'tan kaçarken, dürüst olmak gerekirse diğer bir kısmı ise PYD/YPG'den dolayı kaçtı. Şimdi bölgeye geri dönmek istiyorlar'' dedi.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirilen toplantıda DEAŞ üyesi teröristlerin ülkelerine iade edilmesi konusunda ABD ve Avrupa arasındaki anlaşmazlık da gün yüzüne çıktı.

Öte yandan Fransa'nın DEAŞ üyelerinin Irak'ta yargılanması önerisi, ABD tarafından ''sorumsuzca'' ifadesiyle değerlendirildi.