Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 21.10.2019 16:57
  • Son Güncelleme: 21.10.2019 16:57

Mark Esper: ABD askerleri 'deki petrol sahalarından çekilmeyecek

ABD 'den, 'deki askeri varlıklarının amacını adeta itiraf edercesine bir açıklama geldi. Esper, fiilen başlayan çekilmeye, Suriye'de petrol sahalarına yakın kritik noktalarda bulunan ABD askerlerinin katılmadığını açıkladı.

Mark Esper: ABD askerleri oradan çekilmeyecek

ABD , 'nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarına yakın noktalarda bulunan Amerikan askerlerinin çekilmeyebileceğini açıkladı. Esper, Amerikan yönetiminin bu askerler hakkındaki kararının netleşmediğini söyledi.

Afganistan ziyaretinde gazetecilere konuşan Esper, petrol sahalarına yakın yerlerde bulunan bu askerlerin bugün fiilen başlayan çekilmeye katılmadığını belirtti. ABD Savunma Bakanı, bu bölgelerdeki askerlerin Suriye Demokratik Güçleri'yle (SDG) birlikte 'IŞİD'in ve başkalarının petrol sahasına erişimini engellemek' amacıyla orada bulunduğunu söyledi ve 'bazılarının çekilmeyebileceğini' ekledi.

"ÇEKİLMEME KARARI HENÜZ ALINMADI"
'Çekilmeme' yönünde bir seçeneği henüz yönetime sunmadığını belirten Esper, "Fakat Pentagon'un işi, farklı seçeneklere bakmaktır" dedi.

"ATEŞKESİ İSTİHBARATÇILAR ÜZERİNDEN DENETLİYORUZ"
ABD Savunma Bakanı, Amerikan askerlerinin olmadığı bir ortamda Türkiye ile yapılan ateşkes anlaşmasına uyulup uyulmadığını da, bölgedeki istihbarat olanakları ile gözlediklerini açıkladı.

Türkiye'nin harekatı sonrası Suriye'den çekilmeye başlayan Amerikan askerleri, bu sabah itibarıyla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne geçiş yapmaya başlamıştı. Esper dün yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump'ın kararıyla Suriye'den çekilecek 1000 civarındaki Amerikan askerinin Irak'ın batı bölgelerine gönderileceğini söylemişti. Esper, bu askerlerin IŞİD'le mücadele için Irak'ta kalacağını söylemiş, Suriye'ye sınır ötesi saldırı ihtimalini de dışlamamıştı.ABD askerlerinin kalacağı bölgedeki petrol kuyularını gösteren harita.

TRUMP, KARARI ONARSA İKİNCİ KEZ GERİ ADIM ATMIŞ OLACAK
Amerikan (NYT) gazetesinin üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre Trump, Pentagon'un Suriye'nin doğusunda 200 civarında asker bırakmayı öngören planını kabul edecek. Haberde söz konusu planın iki nedene dayandığı ve bunların 'la mücadele ve Suriye'nin doğusundaki petrol bölgelerinin Esed rejimi ile Rusya'nın eline geçmemesi olduğu kaydedildi.

Kısa süre önce Suriye'nin kuzeyindeki bin civarındaki Amerikan askerinin tümünün çekileceğini açıklayan Trump, söz konusu asker bırakma kararını onarsa ikinci kez "Suriye'den asker çekme" konusunda geri atmış olacak.

kalan karakter 1000

Dulqarnein, Dunyayi rehin alalim Dulqarnein, Dunyayi rehin alalim

komik... IPEK yolunun "YOLUN" (kara hava su bile olsa) 1 metre karesi o 160 milyar dolar petrol kaynaklarindan daha degerlidir... siz hesap yapin. Tabii... enerji olmadan bisey yürümez, enerjiye bagim olan her "oyuncak/arac/sehir/ülkeler/KITALAR/BÜGÜNKI dünya ve yasam tarzi FELC olur enerji olmadan, böyle bir agi 200 yil icinde ancak ve ya daha cok zaman icinde kuruldu, kimler yapmis olabilir bu planlari? ve kimler bu plani plani yapanlarin basina cevirebilir STRATEJIK noktadadir? Dünyayi rehin alalim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.10.2019 19:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.