Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 23.09.2019 07:29
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.09.2019 07:36
ABONE OL

Cumhurbaşkanı Arif Alvi Türk gazetecilere konuştu: Gerekirse savaşırız

Dünyanın dikkatleri ile arasındaki Cammu Keşmir krizindeyken , Türk gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Pakistan sunun savaşa hazırlıklı olduğunu söyleyen Alvi, Başbakan İmran Han ile arasındaki diyalogu şu şekilde aktardı: İmran Han önce ’ye gideyim. Keşmir’e gireceksek gireriz, dedi.

Türk gazetecilere konuştu: Gerekirse savaşırız

Cumhurbaşkanı Arif Alvi 'ın 'i işgali hakkında Türk gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. 'de yapacağı görüşmeler öncesinde Pakistan Başbakanı İmran Han ile arasındaki diyaloğu paylaşan Arif Alvi, "Başbakan İmran Han şöyle dedi: Önce BM'ye bir gideyim, sonra bir bakalım, Keşmir'e gireceksek gireriz" diye konuşarak Hindistan'ın masaya gelmemesi durumunda askeri bir çatışmanın sinyalini verdi.

PAKİSTAN ORDUSU SAVAŞA HAZIR
Müzakereler ve diplomasi ile sorunun çözümlenmesini istediklerini vurgulayan , "Biz Pakistan olarak savaş istemiyoruz, savaşa zorlanmak bizim için iyi olmaz. Ama Hindistan isterse ne olur? Pakistan ordusu bu savaşa çok hazırlıklıdır. Çok deneyimlidir. Biz daha önce terörle çok savaştık. Pakistan kardeşlerine, dostlarına, medyaya karşı hep diplomatiktir. Hep yasal kanalları denemiştir. Hep insani davranmıştır. Ama şu da bir gerçektir ki, Cemmu Keşmir'de 100 binden fazla kişi öldürüldü, halkı eziliyor, kadınlarına tecavüz ediliyor, istemedikleri bir ülkeye bağlanmaları için zorlanıyorlar" dedi.

HİTLER'İ ÖRNEK ALDILAR
Cemmu Keşmir'de yaşananların Hindistan'da yaşananların sadece bir uzantısı olduğunu söyleyen Alvi, "İlk başlarda laik bir çizgi izlediler, ama sonra Hindu milliyetçiliğine, Hindulaştırma politikalarına yöneldiler. Modi'nin partisi Mein Kampf'ı ve Hitler'i kendisine örnek aldı. Hindistan'da 30 yıldır bu azınlık karşıtı politikalar devam ediyor. Kiliseler yakıldı, Hristiyanlar öldürüldü, binlerce Müslüman öldürüldü. 1984-1986 arasında neredeyse günde 3,000 kişi öldürülüyordu" dedi.

NÜKLEER SİLAHLAR BİR FAŞİSTİN ELİNDE
Keşmir'deki gerginlik süresince sınır hatlarında yaşananları anlatan Alvi, "İki tane uçaklarını düşürdük, bir pilotlarını jest olsun diye geri verdik. Denizaltılarından birisini suyun üstüne çıkıp kendi karasularına çekilmeye zorladık. Bir denizaltının yüzeye çıkması ve kaçması askerlikte çok utanç verici bir durumdur. Ama buradaki en tehlikeli şey, Hindistan'ın nükleer silaha sahip olması. En önemli sorun, bir nükleer silah atma düğmesinin üzerinde bir faşistin eli olmasıdır. Dünya büyük bir tehlike altındadır" dedi.

KEŞMİR'DE SEÇİME GİDİLSİN
Hindistan'ın Cemmu Keşmir'e ilişkin alınan BM kararlarını uygulamadığının altını çizen Alvi, "Pakistan Keşmir meselesi için çok acı çekti. I. ve II. Dünya Savaşlarından sonra BM kuruldu ve ulus devletlerin yönetimlerinde yasal ve prensipli davranmalarını istedi. Pakistan da hala bu prensiplere inanır. Ama, günümüzde dünyada ekonomik çıkarlar ön planda tutuluyor. İnsanların çektiği acılar ise umursanmıyor. Keşmir'deki siyasi liderler serbest bırakılmalı ve BM kararlarına göre halk oylaması yapılmalıdır" dedi.