Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 22.08.2019 00:21
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.08.2019 00:23
ABONE OL

'den net açıklama: Yeniden müzakere edilmeyecek

Almanya ı Angela ve Başbakanı başkent ’de basının karşısına çıktı. İki lider düzenlenen toplantıda Avrupa Birliği () ve arasında devam eden krizini ele aldı. Merkel, Brexit Anlaşması'nın yeniden müzakere edilmesinin söz konusu olmadığını açıkladı ve “İngiltere halkının AB'den çıkış kararını saygıyla karşılıyoruz." dedi.

Net açıklama: Yeniden müzakere...

'nin yeni ı başbakan olarak ilk yurt dışı ziyaretini 'e yaparak Almanya Başbakanı Angela ile bir araya geldi. Merkel ve Johnson gerçekleştirdikleri heyetler arası görüşme sonrası basının karşısına çıktı. Basın toplantısında Avrupa Birliği () ve arasında devam eden krizini ele alan liderler konuyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Öncelikle gerçekleştirilen toplantının ana gündem maddeleri hakkında bilgi veren Merkel, "Johnson'la dünyanın farklı yerlerindeki yaşanmakta olan konular hakkında konuştuk. , , , , gibi konuların yanı sıra Brexit'i ile aldık" ifadelerini kullandı.

"İNGİLTERE HALKININ AB ÇIKIŞ KARARINI SAYGIYLA KARŞILIYORUZ"
Brexit Anlaşması'nın yeniden müzakere edilmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Merkel, "İngiltere halkının AB çıkış kararını saygıyla karşılıyoruz. İngiltere ile ilgili bundan sonraki münasebetlerimiz üçüncü ülke statü şeklinde olacak. İngiltere ile gümrük birliği gibi anlaşmalarımız olabilir" dedi.

BREXIT'İ ERTELEME TALEBİ YOK
İngiltere'nin AB'den ayrılması için "Ayrıl" kampanyası düzenleyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise İngiltere'nin çıkış tarihinin ertelenmesi gibi bir talebinin olmadığını fakat bazı konularda anlaşma sağlanması gerektiğini, bunların başında da İrlanda sınırı ve ticari ilişkilerin olacağını söyledi.
İngiltere Başbakanı, Avrupa Birliğinin ticari pazarının kaybedilmemesi için İrlanda'nın AB'de de kalmasını istediğini öte yandan bunun gerçekleşmesi halinde İngiltere-İrlanda sınırında bir kaosu yaşanacağını söyledi.

G7'DE BREXİT ÜZERİNE DETAYLI GÖRÜŞÜLECEK
Johnson, çıkış tarihine 30 gün kaldığını ve bu zaman zarfında görüşmeler yapabileceklerini kaydetti. Birçok sorunu görüşerek çözebileceklerini ifade eden Johnson, G7 Zirvesi'nde Brexit konusunun da ele alınarak görüşmelere devam edeceklerini belirtti.