Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 20.08.2019 03:45
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.08.2019 03:45
ABONE OL

Son dakika: ABD yönetimi 'de Türk konvoyuna yapılan saldırıyı kınadı

ABD Sözcüsü Ortagus, 'nin kentinde Türk askeri konvoyuna ve sivillere yönelik hava saldırısını kınadı. Ortagus, Esed rejimi ve müttefikleri İdlib'de sağlanan ateşkese hemen geri dönmesi gerektiğini belirterek, "Bugün Türk konvoyuna yapılan hain hava saldırının ardından siviller, insani yardım ekipleri ve binalar acımasızca hedef alındı. Bu bitmesi gereken şiddeti kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD'den Türk konvoyuna yapılan saldırıyı kınama!

ABD Sözcüsü Morgan Ortagus, 'nin kentinde Türk askeri konvoyuna ve sivillere yönelik hava saldırısını kınadı.

Ortagus, İdlib'deki 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal etmekte olan Türk askeri konvoyuna ve İdlib'deki sivillere yönelik hava saldırısına ilişkin Twitter'dan yazılı bir açıklamada bulundu.

Ortagus, açıklamasında, "Esed rejimi ve müttefikleri İdlib'de sağlanan ateşkese hemen geri dönmelidir. Bugün Türk konvoyuna yapılan hain hava saldırının ardından siviller, insani yardım ekipleri ve binalar acımasızca hedef alındı. Bu bitmesi gereken şiddeti kınıyoruz." ifadesini kullandı.

3 SİVİL YAŞAMINI YİTİRMİŞ, 12 SİVİL YARALANMIŞTI
İdlib'de, 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal etmekte olan Türk askeri konvoyuna yönelik Rusya destekli Beşşar Esed rejimi tarafından hava saldırısı düzenlenmiş; 3 sivil yaşamını yitirmiş, 12 sivil yaralanmıştı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINDAN YAPILAN AÇIKLAMADA, ŞU İFADELERE YER VERİLMİŞTİ:
"Mutabakat ve anlaşmalara aykırı yürütülen bu operasyonlar sonucunda, ikmal yollarının kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 9 Numaralı Gözlem Noktası'nın güvenliğini sağlamak, ikmal yollarını açık bulundurmak ve bölgedeki sivil, masum insanların can kaybını önleyerek taraflar arasındaki gerginliği azaltmak maksadıyla 19 Ağustos'ta 05.30'da koordinasyon için önceden Rusya Federasyonu tarafına bilgi verilerek bölgeye bir kuvvet intikali başlatılmıştır.

Söz konusu intikal esnasında konvoyumuza 08.55'te hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıda konvoy bölgesindeki 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır."

saldırı kınanırken gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması istenmişti.