Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 16.07.2019 01:28
  • Son Güncelleme: 16.07.2019 01:29

'dan 'nin açıklamasına tepki: Göstermelik

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin (),  Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması () ile ilgili taraflara yaptığı  yükümlülüklerin yerine getirilmesi çağrısının "göstermelik" olduğunu bildirdi.

Rusya'dan AB'nin INF açıklamasına tepki: Göstermelik

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 'nin, 'nin uluslararası barış ve güvenlik için kilit öneme sahip olduğu yönündeki açıklaması eleştirildi.

AB ülkelerinin, INF konusunda, ABD'nin politikalarını izlediği belirtilen açıklamada, "AB açıklamasının, tamamen göstermelik ve propaganda amaçlı yapıldığı ortadadır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, AB'nin açıklamasının ABD'ye yönelik olması gerektiği kaydedildi. AB, INF'nin uluslararası barış ve güvenlik için kilit öneme sahip olduğunu belirtmiş, taraflara antlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yapmıştı.

Açıklamada, 'ya INF Antlaşması'nı ihlal eden 9M729 füze sisteminin konuşlandırılması ve test edilmesine yönelik iddialara açıklık getirmesi talep edilerek, "Önümüzdeki günler, diyalog ve Avrupa güvenlik altyapısını korumak için gerekli tedbirlerin alınması açısından son şansı teşkil ediyor." ifadesine yer verilmişti.

ABD, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 1987'de imzaladığı, menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF'den tek taraflı çekileceğini açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı , daha önce, Rusya'nın INF'den çekilmesini öngören yasa tasarısını imzalamıştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.