Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 12.07.2019 21:59
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 12.07.2019 22:05
ABONE OL

ü'nden uyarısı

ları ü Michael Lynk, 'in Filistin halkına yönelik insan hakları ihlallerinin hesabının sorulmamasının, "işgalci güce" daha fazla Filistin toprağını ilhak etme cesareti verdiği uyarısını yaptı. Özel Raportör Lynk, "İsrail’in 52 yıllık işgale ilişkin tutumu modern uluslararası hukuka bir hakarettir" dedi.

BM'den İsrail uyarısı! Hesap sorulmaması...

Birleşmiş Milletler () ları ü Michael Lynk, 'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki insan hakları konusunda hesap verebilirliğinin sağlanamasının "işgalci gücü daha fazla Filistin toprağını ilhak etmeye teşvik ettiği" uyarısında bulundu.

"İŞGALCİ GÜÇ BM'NİN GİRİŞİNE İZİN VERMEDİ"
Özel Raportör Lynk, 'ün başkenti Amman'da sürdürdüğü bir haftalık temasların ardından yazılı açıklama yaptı.

Filistin ve İsrail'den insan hakları kuruluşlarının temsilcilerinin, hükümet ve BM yetkilileriyle görüştüğünü aktaran Lynk, "işgalci gücün" kendisinin bir kez daha Filistin topraklarına girmesini reddettiği için görüşmeleri Amman'da yapmak zorunda kaldığına dikkati çekti.

"İŞGALCİNİN TAVRI BM İLKELERİNE AYKIRI"
Lynk, "Bu reddetme, İsrail'in bir BM üyesi olarak BM insan hakları uzmanlarıyla tam olarak iş birliği yapma zorunluluğu ilkesine aykırıdır." ifadesini kullandı.

İşgal altındaki Filistin topraklarının genelinde İsrail'in yaptığı insan hakları ihlallerinin hesap verebilirliğinin sağlanamamasına tepki gösteren Lynk, bu durumun "işgalci bir güç" olarak İsrail'i daha fazla Filistin toprağını ilhak etmeye teşvik ettiği uyarısını yaptı.

Lynk, BM'nin defalarca 'ün ilhakının hukuksuz ve İsrail yerleşimlerinin gayrimeşru olduğunu ve İsrail'in uluslararası sözleşme ve yasalara aykırı olarak Filistin halkının insan haklarını ihlal ettiğini belirttiğini anımsatarak, "İsrail'in 52 yıllık işgale ilişkin tutumu modern uluslararası hukuka bir hakarettir." değerlendirmesinde bulundu.

"HESAP VER İSRAİL"
Özel Raportör Lynk, uluslararası topluma çağrıda bulunarak İsrail'in yaptığı ihlallerden dolayı sorumlu tutulmasının "tam zamanı" olduğunu kaydetti.