Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 17.06.2019 18:57
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.06.2019 00:04
ABONE OL

mahkeme salonunda şehit oldu

'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı mahkeme salonunda şehit oldu. 2012 Mısır cumhurbaşkanlığı lerinde Mursi yoğun seçim kampanyası yürüttü. İlk turda %25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da %51.73 oy alarak, 5. cumhurbaşkanı oldu.

devlet televizyonunun haberine göre, Mursi mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitirdi. Yerel basında yer alan haberlerde de Mursi'nin duruşma esnasında hakimden söz alarak konuştuğu belirtildi.

Duruşmanın sona ermesinin ardından mahkeme salonunda bayılan Mursi, yaşamını yitirdi. Mısır yönetimine yakın El-Yevm es-Sabi gazetesi Mursi'nin naaşının gerekli işlemler için hastaneye sevk edildiğini aktardı.

CASUSLUKLA SUÇLANACAKTI
Söz konusu duruşmada ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı "casuslukla" suçlanacaktı.

MISIR'DA ALARM DURUMU
Mısır İçişleri Bakanlığı, 'nin vefatının ardından ülkede alarm durumu ilan etti.MUHAMMED MURSİ KİMDİR?
Temmuz 2013'te askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Mursi, kamuoyunda "Hamas adına casusluk" olarak bilinen dava için bugün hakim karşısına çıkmıştı.


Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i (1981-2011) istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından, 2012 yılında ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu.


BAŞKAN ERDOĞAN: ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUM
Başkan Erdoğan, Mısır'ın ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda şehit olmasıyla ilgili, "Mahkeme salonunda cereyan etmiş öncelikle Mursi kardeşimize şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum." ifadelerini kullandı.MURSİ'NİN ÖLÜMÜ ŞÜPHELİ Mİ?
A Haber canlı yayınına katılan A News Yayın Koordinatörü Orhan Sali Mısır'ın ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda şehit olmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.Sali Mursi'nin mahkeme salonundaki ölümünün şüpheler barındırabileceğini açıkladı. Sali,"Mahkeme salonunda ne oldu? Mahkeme salonunda ölmesi şüpheli bir ölüm niteliğinde" ifadelerini kullandı.BİNALİ YILDIRIM'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Mısır'ın ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda şehit olmasıyla ilgili resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Yıldırım,"Kardeş Mısır halkı tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan kıymetli kardeşim Muhammed Mursi'nin şehit olduğunu, büyük bir üzüntüyle öğrendim. Allah rahmet eylesin. Başımız sağolsun" ifadelerini kullandı.TÜRKİYE'DEN MISIR'A MESAJ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesine ilişkin, "Darbe onu iktidardan uzaklaştırdı ancak hatırası gönüllerimizden silinmeyecek. Ümmet dik duruşunu unutmayacak!" değerlendirmesinde bulundu.CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesine ilişkin, "Bütün dünyanın gözleri önünde kanlı bir darbeyle devrilen "Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı" Muhammed Mursi, mahkeme salonunda Hakk'a yürüdü. Mekanı cennet olsun. Mısır halkının ve İslam dünyasının başı sağolsun. Muhammed Mursi, cesur bir dava ve siyaset adamı olarak son nefesine kadar zulme boyun eğmemesiyle, hak ve adaleti haykırmaktan vazgeçmemesiyle hatırlanacak. Mısır'da darbecilerin sırtını sıvazlayanlar, hukuksuz yargılamalara, antidemokratik uygulamalara hala kör ve sağır kalmayı tercih ediyor. Tarih, kendi çıkarları uğruna demokrasi yerine darbecileri destekleyenleri de unutmayacaktır." ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanlığı: Şehit Muhammed Mursi, ülkesinin demokrasi yolundaki mücadelesinde her daim müstesna bir şahsiyet olarak anılacaktır."