Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 16.06.2019 18:59
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.06.2019 19:03
ABONE OL

'da gösteriler devam ediyor! 2 milyon kişiyle gözdağı

Özel İdari Bölge Başyöneticisi , sokak larına yol açan zanlıların 'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenleme süreciyle ilgili Hong Kong halkından özür diledi. Tasarının tamamen iptal edilmesi ve Carrie Lam'ın istifası talepleriyle bugün yapılan protesto gösterilerine muhaliflerin iddiasına göre 2 milyon kişi katıldı.

Kriz oraya sıçramıştı... 2 milyon kişiyle gözdağı

Lam, yayımladığı bildiride, hükümetin yasal düzenleme çalışmasının toplum ide karışıklığa yol açtığını kabul ederek, halkından özür diledi.

Açıklamada, Hong Kong yönetiminin bu düzenlemeyle ilgili çalışmalarındaki bazı eksikliklerin halk arasında hayal kırıklığı ve üzüntüye yol açtığı vurgulanarak, bundan sonra yapılacak çalışmalara katkı sunacak ve geliştirecek eleştirilere açık olunduğu kaydedildi.

ŞÜPHELİLERİN İADESİ YASA TASARISI
lara sebep olan, şüphelilerin Çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı, 3 Nisan'da parlamentoya sunulmuştu. Düzenlemeler, zanlıların Çin ana karası, Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan'a iadesini kolaylaştırıyor.

Hong Kong parlamentosunda, geçen ay değişikliğe karşı çıkan milletvekilleriyle değişiklik yanlıları arasındaki kavgada çok sayıda milletvekili yaralanmıştı.
Muhalifler, iade yasasında yapılacak bu değişikliğin, Hong Kong'un özgürlüklerini ortadan kaldıracağını savunurken Hong Konglu yetkililer bir cinayet zanlısının Tayvan'a iadesi için bu değişikliğin yapılması gerektiğini belirtiyor.

2 MİLYON KİŞİ
Muhalifler, yasanın çıkması halinde bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.

Hong Lam, dün yaptığı basın toplantısında, tasarının toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına yol açtığını ifade ederek, yasal düzenlemenin askıya alındığını duyurmuştu. Tasarının tamamen iptal edilmesi ve 'ın istifası talepleriyle bugün yapılan protesto gösterilerine muhaliflerin iddiasına göre 2 milyon kişi katıldı.