Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 29.05.2019 19:53
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 29.05.2019 19:53
ABONE OL

ABD basınından flaş iddia! Trump, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ı görevden alabilir

Amerikan gazetesi, ABD Başkanı 'ın, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın İran, ve konularındaki stratejilerini tasvip etmediğini ve bu konudan şikayetçi olduğunu yazdı. Kaynaklar, Trump'ın Bolton'ı gelecek yılki seçim kampanyası öncesi görevden alabileceğini ileri sürdü.

ABD basınından flaş iddia! Trump görevden alabilir

ABD Başkanı 'ın İran, ve konularında Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile anlaşmazlıklar yaşadığı ve bu konudan şikayetçi olduğu öne sürüldü.

Amerikan gazetesinin haberinde, Trump ve Bolton arasında son dönemde yaşanan sürtüşmelere vurgu yapıldı.

İkili arasındaki sürtüşmenin son dönemde halkın da dikkatini çektiği ifade edilen haberde, bu durumun özellikle savaş ve barış konularında ABD'nin dış politikası hakkında kafa karışıklığı yarattığı belirtildi.

KUZEY KORE, İRAN VE VENEZUELA KONULARINDAKİ ANLAŞMAZLIKLAR
Haberde, Bolton'ın Kuzey Kore'nin füze denemelerinin Birleşmiş Milletler () kararlarını ihlal ettiğine dair açıklama yaptığı anımsatılarak, Trump'ın ise bunun tam aksi minvalde ifadeler kullandığının altı çizildi.

Trump'ın İran konusunda da Bolton'ın "rejim değişikliği" çağrılarını desteklemediğine işaret edilen haberde, Trump'ın Bolton'ın Venezuela'da rejimininin görevden alınması için yaptığı çağrılardan da rahatsız olduğu kaydedildi.

Haberde görüşlerine yer verilen ve adı açıklanmayan kaynaklar, Trump ve Bolton'ın kişisel ilişkilerinin hiçbir zaman iyi olmadığını savunarak, Trump'ın "Bir konu John'a kaldıysa, 4 tane savaşımız var demektir." diyerek Bolton'ın askeri ünüyle dalga geçtiğini aktardı.

"BOLTON SEÇİMDEN ÖNCE GÖREVDEN ALINABİLİR"
Kaynaklar, Trump'ın Bolton'ı gelecek yılki seçim kampanyası öncesi görevden alabileceğini ileri sürdü.

gazetesinde ay başında yayımlanan ve yetkililerine dayandırılan bir haberde de Venezuela'da muhalif lider Juan Guaido öncülüğünde Maduro'ya yönelik darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Trump'ın Maduro'yu devirmenin kolay olacağı konusunda Bolton başta olmak üzere danışmanlarının kendisini yanılttığından şikayet ettiği öne sürülmüştü.