Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 12.05.2019 10:15
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 12.05.2019 10:15
ABONE OL

'ın 30 milyar doları kayıp! Ülkeye dönmedi...

Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Hüseyin Mir Şucaiyan, dışı 40 milyar dolarlık yaptıklarını ancak bunun 30 milyarının ise ülkeye giriş yapmadığı belirterek, iş dünyasına in ülkeye geri dönmesini sağlanmaları yönünde çağrıda bulundu.

İran'ın 30 milyar doları kayıp! Ülkeye dönmedi...

Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Hüseyin Mir Şucaiyan, İran devlet medyasına yaptığı açıklamada ülkenin dışı ıyla ilgili bilgiler paylaştı.

DÖVİZİN GERİ DÖNMESİNİ SAĞLAYIN
İran hükümetinin yaptırımlar nedeniyle petrol satışında sorunlar yaşadığını ve bu şartlarda dış ticaret çarkının dönebilmesi için özel sektörün yardımcı olması gerektiğini ifade eden Şucaiyan, in nakit olarak ya da ülkenin ihtiyaç duyduğu birinci kalem mallar şeklinde ülkeye geri dönmesinin sağlanmasını istedi.

30 MİLYAR DOLAR KAYIP
İran'ın ihracattan elde ettiği 40 milyar doların 30 milyarının ne nakit ne de mal olarak ülkeye girmediğini aktaran Şucaiyan, "Bazı ihracatçılar, sattıkları ürünlerin parasıyla üretim için ham madde aldıklarını iddia ediyor ancak tüm bunlar ticaret kartları ve Nima Sisteminde görülüyor. Petrol dışı ihracattan elde edilen 40 milyar doların 30 milyar doları ülkeye geri dönmedi." ifadelerini kullandı.

İran'da hükümet, geçen yıl Nevruz Bayramı tatili ve ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından dövizin yükselişini durdurmak için sabit kur rejimine geçti.

Hükümet, döviz kurunu 4 bin 200 tümende sabitledi ve birinci kalem olarak belirlediği ülkenin ihtiyaç duyduğu temel gıda ürünlerini ithal eden şirketlere bu fiyattan satıyor. Ülkede ihracat yapan şirketlere de sattıkları ürünün parasını Nima adı verilen mali sisteme geri yatırmaları koşuluyla dövizi serbest piyasa fiyatının altında satıyor.