Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 04.05.2019 02:15
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.05.2019 02:15
ABONE OL

lara iş yerini kiralamak istemeyen dükkan sahibine tazminat cezası

Batı'da artan nın bir örneği de 'de yaşandı. ABD'de dükkan sahibi lara iş yerini kiraya vermek istemedi. Irkçı şahıs 'yasa dışı ayrımcılık yaptığı' gerekçesiyle 675 bin dolar tazminat ödemeyi kabul etmek durumunda kaldı.

ABD'de İslam düşmanına tazminat cezası

'nin Colorado eyaleti Denver kentinde lara iş yerini kiraya vermek istemeyen dükkan sahibi 675 bin dolar tazminat ödemeyi kabul etmek zorunda kaldı.

Associated Press'in haberine göre, mülk sahibi Katina Gatchis, kiracısı Craig Caldwell'in restoran olarak işlettiği dükkanı devralmak isteyen Bangladeş kökenli Rashad Han'a Müslüman olduğu gerekçesiyle karşı çıktı.

Caldwell, iş yerini devretmesine karşı çıkan Gatchis ile yaptığı görüşmeyi telefonuna kaydetti.

"ORTADOĞU'DAN BÜTÜN MÜSLÜMANLARI GETİRDİLER"
Ses kaydında, Gatchis'in, "Ortadoğu'dan bütün Müslümanları getirdiler, benim bununla problemim var. Senin ve benim gibi (beyaz) iyi bir Amerikalı istiyorum." sözleri yer aldı.

Kanunlara aykırı olarak kendisine ayrımcılık yapıldığını belirten 36 yaşındaki Han, dükkan sahibi Gatchis'i mahkemeye verdi.

Han, "Sadece adıma bakarak hayatım ve kim olduğum hakkında yargıya varılmasına kızdım, hayal kırıklığına uğradım. Böyle şeyleri başka kim düşünüyor diye kendimden şüphe duymaya başladım. O kadının bunu yapamayacağını göstermek için adalet var mı diye bilmek istedim." ifadelerini kullandı.
675 BİN DOLAR TAZMİNAT ÖDEYECEK
Bir yıldan fazla süren mahkemedeki davada tarafların avukatları arasında varılan uzlaşma sonucu mülk sahibi Gatchis'in "yasa dışı ayrımcılıktan" dolayı 675 bin dolar tazminat ödemeyi kabul ettiği kaydedildi.