Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 29.04.2019 18:39
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 29.04.2019 18:53
ABONE OL

Norveç bu iddiayı konuşuyor: Askılı balina Rus casusu olabilir

denizcilik uzmanları, Norveçli balıkçıların Finnmark eyaleti kıyılarında teknelerinin yanına gelen ve üzerinde askı bulunan beyaz balinanın (beluga) Rus donanması tarafından eğitilmiş bir casus olabileceğini iddia etti.

Askılı balina Rus casusu olabilir
Norveç devlet televizyonu NRK'ya olayla ilgili konuşan balıkçılardan Joar Hesten, denize ağlarını atmak üzereyken beyaz bir balinanın tekneler arasında yüzdüğünü gördüklerini, teknelerine yanaşan beyaz balinanın, teknenin iki yanındaki ipleri çekmeye başladığını ve daha sonra balinanın üzerinde askı bulunduğunu fark ettiklerini söyledi. Ayrıca balıkçılar, çok uysal ve insanlara alışık olan balinanın diğer balıkçılar tarafından da aynı bölgede görüldüğünü belirttiler.

BALİNANIN RUSYA'DAN GELMİŞ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ
Norveç Üniversitesi Kutup ve Deniz Biyolojisi Fakültesi'nden Prof. Audun Rikardsen de şunları söyledi: Bu bilim insanlarının yaptığı bir şey değil, balinanın 'dan gelmiş olabileceğini düşünüyoruz. Rusya'da bazı balinaların kafeslerde tutulduğunu ve son zamanlarda bunların bazılarının salıverildiğini biliyoruz. Bu balinalar teknelere geliyorlar. Bu balinaevcilleştirilmiş hayvanlardan bir tanesi olabilir. Şu an her şeyi bilmiyoruz, fakat Rus bilim insanlarıyla görüştüm, umarım bu duruma bir an önce açıklık getirebilirler.Denizcilik Enstitüsünden Martin Biuw ise Rusya'dan geldiklerini tahmin ettikleri balinaların ardında, Rus bilim insanları değil, Rus donanmasının olduğunu düşündüklerini belirtti.