Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 29.04.2019 10:03
  • Son Güncelleme: 29.04.2019 10:16

Hafter'in talebiyle yabancı savaş uçaklarının 'u bombaladı

'nın doğusundaki askeri güçlerin başındaki isim Hafter'in talebiyle yabancı savaş uçaklarının 'ta yerleşim birimlerini vurduğu bildirildi.

Dünya şokta! Ülkesini başka devletlere bombalattı

'da Ulusal Mutabakat Hükümeti () tarafından yapılan açıklamada, "UMH, savaş suçlusu 'in talebiyle yabancı ülkelerin savaş uçakları tarafından başkent 'un, yoğun nüfusun yaşadığı Ebu Selim belediyesine düzenlenen, sivillerden ölümlere ve yaralanmalara neden olan hava saldırısını en sert şekilde kınamaktadır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne, büyük devletlere ve uluslararası topluma, saldırıların durdurulması, sivillerin korunması ve bu saldırıya katılan yabancı ülkeler hakkında derhal inceleme başlatılarak cezalandırılmaları konusunda sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulunuldu.

"HAFTER'E BAĞLI SİLAHLI GÜÇLERİ PETROL TESİSLERİNİ İŞGAL ETTİ"
Ayrıca Hafter'e bağlı silahlı güçlerin, Libyalıların temel gelir kaynağı olan tesislerini işgal ettiği belirtilen açıklamada, bunun uluslararası petrol piyasalarında karmaşaya neden olacağı uyarısı da yapıldı.

AÇIKLAMADA ULUSLARARASI TOPLUMUN SESSİZ KALMASI ŞİDDETLE KINANDI
"Terörizm" olarak nitelendirilen saldırılara karşı uluslararası toplumun sessiz kalmasının şiddetle kınandığı açıklamada, hükümetin, saldırıların durdurulması, sivillerin can ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda, uluslararası toplumun tavrını netleştirmesi hedefiyle dost ve kardeş ülkelerle yoğun iletişim halinde olduğu vurgulandı.

Katar'dan kınama
Öte yandan, resmi Twitter hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulunan Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, "Libya'nın başkenti Trablus'ta sivil yerleşim bölgelerinin acımasızca ve gelişigüzel bombalanmasını şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Kaos yaratmak amacıyla sivillerin hedef alındığına dikkati çeken Al Sani, kurumların ve hayati hedeflerin vurulmasının "savaş suçu" olduğunu belirterek, bu suçu işleyenlerin ve destek verenlerin sorumluluk taşıdığını vurguladı.

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, şunları kaydetti: "Siyasi iki yüzlülük ve çifte standardın devam etmesi, Arap dünyasının sırtındaki yükü ağırlaştırırken, oraları terörün neşvünema bulması için verimli bir çevre haline getirmiştir. Ancak yine de bazı ülkeler terörle mücadele ettiğini iddia ederken, bu mücadele unsurlarını Arap halklarına karşı kullanmaktadır."

LİBYA'DA NELER OLUYOR?
Dün Tunus'a sürpriz ziyaret gerçekleştiren UMH İçişleri Bakanı Fethi Başağa, düzenlediği basın toplantısında "Libya'nın içişlerine müdahale eden ülkelerden birinin sağladığı füzeyle" Trablus'a düzenlenen hava saldırısında 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 27 kişinin de yaralandığını bildirmişti.

Libya'nın doğusundaki askeri güçlerin lideri Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine UMH birlikleri de "Burkan el-Gadab" operasyonunu başlatmıştı.

kalan karakter 1000

KARAKALEM KARAKALEM

DEMEK Kİ NEYMİŞ? ASIL SAVAŞANLAR O BOMBALAYANLARDIR, HAFTER SADECE BİR MAŞADIR. ÜLKESİNE MİLLETİNE İHANET EDEN HAİNDİR. YANİ LİBYA'NIN FETÖSÜDÜR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.04.2019 10:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.