Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 17.04.2019 06:22
  • Son Güncelleme: 17.04.2019 09:42

Macron için tarih verdi! Bağış yağdı!

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün çıkan da ciddi hasar gören tarihi Katedrali'ni daha güzel şekilde yeniden inşa edeceklerini ve bunun 5 yılda tamamlanmasını istediğini belirtti. Ayrıca başlatılan bağış kampanyasında, dün geceden bu yana 688 milyon avro para toplandı.

Macron, 'ndan "ulusa sesleniş" konuşması yaptı.

"YANGIN DÜNYAYI SARSTI, SÖNDÜRMEYİ BAŞARDIK"
Katedrali'nde çıkan ın Fransızları ve dünyayı sarstığını ifade eden Macron, itfaiye erlerinin tüm riskleri alarak yangını söndürmeyi başardığını söyledi.

Macron, "Notre Dame yangını tarihimizin hiçbir zaman bitmediğini gösteriyor. Her zaman üstesinde gelmemiz gereken sınavlar olacak." dedi.

"5 YILDA TAMAMLANMASINI İSTİYORUM"
Sarı yeleklilerin gösterilerinin sebebi olan sorunlara ilişkin düzenlenen ulusal müzakere toplantılarının sonuçlarını açıklamak için gelecek günlerde Fransızların karşısına çıkacağı bilgisini veren Macron, şu an bunun için uygun zaman olmadığını ifade etti.

Macron, "Notre Dame'ı daha güzel şekilde yeniden inşa edeceğiz. Bunun 5 yılda tamamlanmasını istiyorum." ifadelerini kullandı.

KULELERDEN BİRİ VE ÇATI TAMAMEN ÇÖKTÜ
Katedralde dün çıkan yangında, 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çöktü. Yaklaşık 500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, yürütülen yoğun çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarıldı.

SAVCI: KASIT YOK, KAZA VAR
Paris Savcısı Remy Heitz, yangınla ilgili ihtimali üzerinde durduklarını ve kasıtlı yangının söz konusu olmadığını bildirmişti.

İÇİŞLERİ BAKANI: KATEDRAL GENEL HATLARIYLA KURTULDU AMA İÇİNDEKİ BİRÇOK ESER TAHRİP OLABİLİR
İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Notre Dame Katedrali'nin dünkü yangından genel hatlarıyla kurtarıldığını ancak içerideki birçok eserin tahrip olma riski bulunduğunu bildirmişti.

Yangının sebebi henüz bilinmese de itfaiye yetkilileri, alevlerin "muhtemelen 6 milyon avroluk yenileme çalışmalarından kaynaklanmış olabileceği"ni kaydetmişti.

ŞİMDİYE KADAR 700 MİLYON AVRO BAĞIŞ TOPLANDI
Katedralin onarımı için şuna kadar 700 milyon euro bağış yapıldı.

Bağış yapanlar arasında ülkenin varlıklı ailelerinden Pinault ailesi, Arnault ailesinin yanı sıra büyük şirket sahipleri de yer aldı.

Bouygues şirketi, CapGemini, Total, L'Oreal, Michelin, PSA gibi şirketlerin yardımda bulunduğu belirtildi.

'ın CEO'su da miktar belirtmeden yardım yapacağını açıklayanlar arasında yer alıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.