Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 15.04.2019 19:26
  • Son Güncelleme: 15.04.2019 19:32

ABD'den açıklaması! 'Türkiye ile 'nin olmayacağı bir konusunda çalışıyoruz'

ABD'nin Özel Temsilcisi Jeffrey, 'nin önemli güvenlik endişeleri olduğunu ve ABD'nin bu endişeleri anladığını belirterek, "Türkiye ile 'nin olmayacağı bir konusunda da çalışıyoruz." dedi.

ABD'den Türkiye açıklaması!

ABD'nin Özel Temsilcisi James Jeffrey, " ile henüz üzerinde tam anlaşamadığımız bir üzerine çalışıyoruz. Türkiye'nin çok önemli güvenlik endişeleri var. ABD, Türkiye'nin bizim 'a karşı birlikte savaştığımız insanlarla (/) ilgili endişelerini de anlıyor. Türkiye ile YPG'nin olmayacağı bir güvenli bölge konusunda da çalışıyoruz." dedi.

Jeffrey, Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile Amerikan-Türk Konseyi (ATC) tarafından bu yıl 37'ncisi düzenlenen Ortak Yıllık Konferansı'nda bir konuşma yaptı.

Jeffrey, "Türkiye ve ABD'nin geçmişte ve şu anda çok önemli bir jeostratejik ortaklığı var." ifadesini kullandı. Suriye'deki krizin çok karmaşık olduğunu vurgulayan Jeffrey, ABD'nin Suriye'deki misyonuna ulaşması açısından Türkiye'nin önemine işaret etti.

"SURİYE, TERÖRİSTLER İÇİN BİR SIĞINAK OLMAMALI"
Jeffrey, Suriye'deki siyasi süreç için yapılması gereken çok iş olduğunu belirterek, " rejimi, kimyasal ve nükleer silahlardan vazgeçmeli. Suriye, teröristler için bir sığınak olmamalı ve buradaki lılar evlerine geri dönmeli." diye konuştu.

DEAŞ'a karşı mücadele edildiğini ve DEAŞ'tan temizlenen alanların korunması gerekliliğine değinen Jeffrey, DEAŞ'a karşı koalisyonla Türkiye ve Suriye'nin kuzeyindeki çalışmaların önemini vurguladı.

"GÜVENLİ BÖLGEDE YPG OLMAYACAK"
Suriye'deki çeşitli konular üzerine Türkiye ile çalıştıklarını aktaran Jeffrey, "Türkiye, İran ve ile grubunun bir üyesi ve Suriye nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan Suriyeli muhaliflerin sesi oluyor. Bu durum Birleşmiş Milletlerin bu ülkedeki siyasi süreçle ilgili hedefleri açısından çok önemli." ifadelerini kullandı.

Jeffrey, "Türkiye ile henüz üzerinde tam anlaşamadığımız bir güvenli bölge üzerine çalışıyoruz. Türkiye'nin çok önemli güvenlik endişeleri var. ABD, Türkiye'nin bizim DEAŞ'a karşı birlikte savaştığımız insanlarla (YPG/PKK) ilgili endişelerini de anlıyor.Türkiye ile YPG'nin olmayacağı bir güvenli bölge konusunda da çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Suriye'de DEAŞ'ın yenildiğini ve 'deki krizin şimdilik önüne geçildiğini belirten Jeffrey, " aracılığıyla Suriye'deki siyasi süreci yeniden canlandırıyoruz." dedi.

kalan karakter 1000

Cemil Cemil

Suriye konusunda ABD ile hiçbir işte Türkiye beraber olmamalıdır. ABD burada Türkiye nin çıkarına olacak yararına olacak hiçbir iş yapmaz,yapılacak olanları da engeller, ABD nin Türkiye ilgili niyeti iyi değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.04.2019 20:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.