Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 16.03.2019 03:22
  • Son Güncelleme: 16.03.2019 10:11

Son dakika: 'daki terör saldırısında flaş gelişme!

Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentinde cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısıyla bağlantılı biri vatandaşı, üç kişinin tutuklandığını bildirdi. Öte yandan , Christchurch Bölge Mahkemesine çıkarıldı. Gözaltı sonrası Tarrant ilk kez görüntülendi.

Radyo 'nın haberine göre Christchurch kentindeki Al Noor ve Linwood Camilerinde cuma namazı sırasında 49 kişiyi katledip 40 kişiyi yaralayan lı Tarrant, cinayet suçlamasıyla mahkemeye çıkartıldı.

5 NİSAN'A KADAR GÖZALTINDA
Yoğun güvenlik tedbirleri altında çıkartıldığı mahkemede kefalet talebinde bulunmayan terörist Tarrant'ın, 5 Nisan'a kadar gözaltında tutulmasına hükmedildi.

AVUSTRALYA VATANDAŞI DAHİL ÜÇ KİŞİ TUTUKLANDI
Ardern, düzenlediği basın toplantısında, terör saldırısıyla ilişkili cinayetle suçlanan Avustralya vatandaşı dahil üç kişinin tutuklandığını, bu kişilerin hiçbirinin daha önce sabıka kaydının olmadığını, Yeni Zelanda'da ya da başka bir yerde istihbarat servisleri tarafından izlenen şahıslar arasında yer almadığını söyledi.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, dünyanın çeşitli ülkelerine seyahat eden ve düzensiz aralıklarla Yeni Zelanda'ya gelen Avustralya vatandaşı zanlının, bugün mahkemeye çıkarıldığını kaydetti.

Saldırılarda 2'si yarı otomatik 5 silah kullanıldığını ve saldırganın silah ruhsatını 2017'de aldığını ifade eden Ardern, Yeni Zelanda'nın silah yasalarının değişeceğini, Avustralya ile sınır kontrollerinin sıkılaştırılacağını ve bilgi paylaşımının geliştirileceğini ifade etti.

Ülkede güvenlik önlemlerinin üst seviye çıkarıldığını belirten Ardern, vatandaşlardan da şüpheli gördükleri durumları polise haber vermelerini istedi.

Saldırıdan etkilenen yabancılar arasında Türk, , Suudi Arabistan, , Bangladeş ve vatandaşlarının yer aldığı bilgisini paylaşan Ardern, toplantıdan sonra Christchurch'ü ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

SALDIRI SONRASI İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ
49 kişinin ölümüne neden olan terörist saldırı sonrası görüntülendi. Reuters'ın geçtiği fotoğrafta terörist Tarrant'ın yaptığı işaret dikkat çekti.

New Zealand Herald gazetesi, saldırganın duruşma sırasında 'beyaz ırkın üstünlüğünü' savunanlar arasında yapılan bir el işareti yaptığını da okurlarıyla paylaştı.

kalan karakter 1000

Mehdi Mehdi

BİZ BU ZALİMİ VE BU ZALİMLE BERABER OLAN DERİN ABDYİ CEHENNEMİN 7.KATINA ATACAĞIZ.BU ZALİMLER İÇİN AZABIN VE ATEŞİN EN BÜYÜĞÜ HAZIRLANDI.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.03.2019 11:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.