Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 15.03.2019 10:49
  • Son Güncelleme: 15.03.2019 11:13

saldırganı Tarrant, 'ten ilham almış

'da camiye saldıran kişi aynı zamanda saldırı öncesinde 74 sayfalık da manifesto yayınladığı ortaya çıktı. Tarrant, manifestosunda 2011 yılında Norveç'te 77 kişiyi öldüren 'ten ilham aldığını yazmış..

Türk düşmanı olduğu sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla ortaya çıkan vahşi saldırgan, camiye saldırmadan önce 74 sayfalık manifesto yayınladı.

TÜRK DÜŞMANLIĞINI ORTAYA KOYDU
Katliamcı, manifestosunda Türklerle ilgili bir bölüm de yer alıyor.

"Türklere" başlığının yer aldığı bölümde şu ifadelere yer verilmiş:

"Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz'ın Doğu yakasında."

Ama Boğaz'ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa'ya gelirseniz sizi öldüreceğiz.

Konstantinopolis'e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak"

BİR VAHŞİDEN İLHAM ALDI
Saldırganlardan biri, İskoç bir aileden gelen, 'da doğan 28 yaşındaki Brenton Tarrant. 5 yarı otomatik silahla birlikte yolculuk yapan saldırgan, bir yandan da müzik dinlerken görülüyor. Saldırganın akıl sağlığının yerinde olmadığı yönünde yorumlar da yapılıyor.

Saldırıyı bilgisayar oyunlarına benzer şekilde gerçekleştirdiği gözlenen saldırganın, saldırı sırasında silahın şarjörünü birçok kez değiştirdiği görülüyor. Aracından inen saldırgan caminin kapısından girer girmez ateş etmeye başlıyor.

Silahların üzerinde, daha önce dünyanın başka bölgelerinde Müslümanlara saldırı düzenleyenlerin isimleri yer alıyor.

Saldırıyı 2 yıl önce planlayan Tarrant'ın, katliam öncesinde Twitter hesabından bir manifesto yayınlamış.

Tarrant, manifestosunda 2011 yılında Norveç'te 77 kişiyi öldüren 'ten ilham aldığını yazmış.​ANDERS BREİVİK
Norveç'in, İkinci Dünya Savaşı sonrası tanık olduğu en büyük katliamın üzerinden altı yıl geçti. 22 Temmuz 2011 yılında Utoya adasında İşçi Partisi'nin gençlik kampını basarak çoğu 18 yaş altındaki 69 kişiyi otomatik silahla tarayarak öldüren , eş zamanlı olarak başkent Oslo'da bir devlet binasının önüne koyduğu düzenekle de sekiz kişinin ölümüne neden olmuştu.PLAN TARİHİ 2009
Breivik, manifestosunda, onu saldırılara götüren şiddetin felsefesini, bomba yapımını ve planlama safhasını anlattı. "Sonbahar 2009" başlığının altında düştüğü not, saldırıyı o tarihten beri planladığını ortaya koydu. Saldırıda kullanmak üzere gübre almak için bir madencilik ve tarım şirketi kurduğunu söyleyen Breivik, tutuklanması durumunda işadamı olduğunu iddia edeceğini yazdı. "Kendimi korumak için böyle bir yolu seçtim" diye de ekledi. Norveçli saldırgan, "Batı Avrupa'nın İslamlaşması ve İslami kolonileşme" ve "Marksist/ çokkültürlülüğün yükselişi" gibi ifadelerle saldırganlığını dile getirdi. Manifestoya "Andrew Berwick, Adaletsever Şövalyelerin Komutanı" olarak imza atan saldırgan, bir bölümde, Norveçli olduğunu ve gerçek adının Anders Behring Breivik olduğunu açıkladı.

kalan karakter 1000

şerif keskin şerif keskin

senin gibi kansız hırıstiyanlar ve yahudiler elbet yok olacağınız gün gelecektir.sonrası sizler için çok acı olacak kansız gavurlar.sizin destekçilerinizi biliyoruz.kendini dünya üstü gören neoconlar ve diğerleri. artık tüm islam alemi birleşip karşılık vermeli,aynı oyunla aklı yerinde değil diye geçiştiremezsiniz.çıban başı bu amerika örgütleridir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.03.2019 15:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.