Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 28.02.2019 16:43
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.02.2019 16:50
ABONE OL

'den çarpıcı raporu: / Suriye'de binlerce kişiyi hukuksuzca alıkoyuyor

raporunda, Suriye'de ismini kullanan /'nın kontrolündeki alanlarda binlerce kadın, erkek ve çocuğun hukuksuzca alıkonulduğu bildirildi.

BM'den çarpıcı Suriye raporu: Binlercesi alıkonuluyor

Birleşmiş Milletler () İnsan Hakları Konseyi Uluslararası Soruşturma Komisyonu raporunda, Türkiye ve Rusya'nın Soçi mutabakatı ile 'deki gerilimi düşürmede önemli rol oynadığını belirtildi.

Raporda, rejimine bağlı güçlerin İdlib ile batı Halep bölgesindeki sivil yerleşimlere saldırılarına devam ettiği vurgulanarak, sivillere zarar gelmemesi için herhangi bir önlem almadıklarına işaret edildi.

Rejimin, kontrolüne geçen bölgelerde zorla alıkoyma, ortadan kaybolmalara yol açma ve geri dönenlere zorluk çıkarmaya devam ettiğinin belirtildiği raporda, bu eylemlerin şimdiye dek "binlerce Suriyeli sivilin ölümüne yol açtığı" ifade edildi.

Raporda rejim güçlerinin ülkenin güneyinde kontrolü ele geçirdikten sonra ağustos 2018'de kuzeye yöneldiği anımsatılarak, ağustos ve eylülde hastanelerin ve sivil nüfuslu yerleşimlerin hedef alındığı vurgulandı.

BM raporunda, "(Rejim güçleri İdlib'de) Silahsızlanma bölgesi kurulmasına rağmen hava saldırılarında aralarında kadın ve çocukların bulunduğu pek çok sivili öldürdü." denildi.

YPG/PKK'NIN HAK İHLALLERİ
Raporda, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun ve ismini kullanan terör örgütü /'nın Deyrizor'u DEAŞ'tan temizleme gerekçesiyle düzenlediği saldırılara da değinildi.

"SDG Heccin'i aralık 2018'de DEAŞ'tan aldı ama savaş, aşırı boyutta sivil kayıplara yol açtı." denilen raporda, "(YPG/PKK) SDG'nin kontrolündeki alanlarda binlerce kadın, erkek ve çocuk, hukuksuzca alıkonuluyor. Bazıları acınacak durumdaki kamplarda temel ihtiyaçları karşılanmadan tutulmaya devam ediyor." ifadeleri kullanıldı.

Raporda ayrıca, Ürdün sınırındaki 41 bin sivilin tıbbi bakım, eğitim ve temel ihtiyaç malzemelerine ulaşamadan olağanüstü vahim şartlarda yaşamaya devam ettiği kaydedildi.